Slovenský moslimský radikál vraj plánoval útoky v Česku

14.9.2018 11:00

Čoraz častejšie počujeme o teroristických útokoch, ktoré sa stali vo viacerých veľkých mestách krajín Európskej únie. Na Slovensku ani v Česku sme, našťastie, ešte nič podobné nezažili. U našich susedov však chytili Slováka, ktorý konvertoval na islam a v byte mal návody na prípravu bomby.

Slovenský moslimský radikál vraj plánoval útoky v Česku
Foto: Facebook/Abdul Rahman
Popis: Dominik K. alias Abdul Rahman

Dominik K., ktorý pochádza zo Slovenska, konvertoval na islam v roku 2015. Vystupoval pod menom Abdul Rahman, obliekal sa ako vojak a ľudí zdravil so zdvihnutým pravým ukazovákom, čo je symbolom oddanosti bojovníkov Islamského štátu. Píše o tom český portál idnes.cz.

Česká polícia ho mala v merku po tom, čo na Facebooku písal statusy typu Táto zem bude naša! A nebude môcť byť pre všetkých. Kriminalisti následne spravili v jeho byte prehliadku, ktorá potvrdila ich obavy – mal v ňom chemikálie, manuály na výrobu výbušnín a návody, ako si ich pripevniť na telo a na auto.

Obvinený Slovák však vinu popiera a tvrdí, že s chemikáliami chcel vyrobiť ohňostroj. „Všetky chemikálie nájdené v mojom byte mali slúžiť na domácu výrobu zábavnej pyrotechniky pre oslavy Silvestra a Nového roka, čo môže potvrdiť moja rodina a priateľ z detstva,“ hájil sa v spise. Podľa polície je toto vyjadrenie chabé.

„Chemikálie mali slúžiť na výrobu zbraní a nie pyrotechniky. Ako moslim Nový rok neoslavuje,“ dodávajú kriminalisti. Za pravdu im dalo aj vrchné štátne zastupiteľstvo.

Policajti sú presvedčení, že sa prikláňa k radikalizmu, a preto pre neho navrhli vzatie do väzby. A to z dôvodu, že sa obávali prípadného dokončenia teroristického útoku v mene džihádu. Treba dodať, že Slovák je prvým islamských fanatikom v Česku, ktorého polícia zatkla a viní ho z príprav teroristického útoku.

Autor: Facebook / Abdul Rahman 

Žitný: Riziko nie je nulové

K prípadu sme oslovili bezpečnostného analytika Milana Žitného. Podľa neho nie je dôležité, že išlo o Slováka, ktorý konvertoval na islam, ale to, že ho mali v merku, a dodáva, že ten, kto sa prejavuje symbolmi a správaním k radikálnym skupinám, je hlupák. „A to z dôvodu, že púta na seba pozornosť bezpečnostných orgánov, lebo prejavuje zreteľné extrémistické tendencie, názory, myslenie. To znamená, že sa stane terčom záujmu spravodajských služieb a policajných útvarov, ktoré majú na starosť boj s terorizmom,“ vysvetľuje analytik s tým, že na takéhoto človeka sa ľahšie príde, ako na profesionála, ktorý nedáva dané prejavy navonok.

Ak by sme sa ale pozreli na to, do akej miery je islamský radikalizmus hrozbou pre Slovensko, tak podľa Žitného si bezpečnostní analytici dlhšie uvedomujú, že riziko nie je nulové. A aj vysvetlil prečo. „Pokiaľ vzniknú pre teroristov také podmienky, že budú môcť využiť povedzme občana Slovenskej republiky alebo ktoréhokoľvek okolitého štátu a chystať ho pre ‚ich vec‘, tak sa to stane. Je to len otázka času. A pokiaľ budú teroristi existovať, tak to riziko tu bude naďalej,“ uvádza.

Ako však dodáva, nejde o prvý prípad, keď Slovák konvertoval na islam a pripravoval teroristický útok. Takýto prípad sme tu mali zhruba pred desiatmi rokmi, hovorí Žitný s tým, že vtedajší policajný prezident generál Ján Packa a celý Policajný zbor ho vysmiali. „Terajší prípad mi potvrdzuje, že rovnaký stav tu stále je a snaha tu existuje,“ dodáva s tým, že neexistuje ani masový, ani ojedinelý prípad a že to je irelevantné. „Nám úplne stačí, ak tu niečo buchne a urobí to Slovák. To je obrovský psychologický vplyv na spoločnosť, oveľa silnejší, akoby to urobil pravý moslim,“ uzatvára.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

14:30 Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

Je našou povinnosťou pripraviť na rok 2020 vyrovnaný rozpočet, bude to však zložitejšie, ako sme si …