Slovensko zápasí s nedostatkom zdravotníkov. Pomôcť by vraj mohlo aj otvorenie hranice s Ukrajinou

25. 1. 2019 19:00

Nedostatok zdravotníckeho personálu na Slovensku treba riešiť zvýšením počtu študentov medicíny, fakúlt ošetrovateľstva a stredných zdravotníckych škôl, ale z krátkodobého hľadiska by Slovensko malo otvoriť hranice pre zahraničných pracovníkov z národov, ktoré sú mu blízke mentálne a eticky. Uviedol to prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko.

Slovensko zápasí s nedostatkom zdravotníkov. Pomôcť by vraj mohlo aj otvorenie hranice s Ukrajinou
Foto: TASR
Popis: Na snímke prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.
reklama

Podľa údajov Inštitútu zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR na Slovensku momentálne chýba 3500 lekárov. Približne 2000 ďalších lekárov je v dôchodkovom veku. Nedostatok zdravotníckych pracovníkov je celosvetovým problémom a Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) dlhodobo poukazuje na to, že aj na Slovensku chýbajú tisícky sestier. Podľa údajov MZ SR momentálne zhruba 3500.

"Mrzí nás, že niektorí zamestnávatelia nás obvinili zo šírenia poplašnej správy," uviedla prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová. MZ ani viacerí zamestnávatelia si podľa nej stále neuvedomujú závažnosť situácie a bagatelizujú signály, ktoré prichádzajú od sestier, lekárov a ostatných zdravotníkov o dôsledkoch nedostatku sestier. Napríklad zatváranie oddelení, ohrozenie kvality starostlivosti a preťaženosť personálu. Objavujú sa návrhy, aby Slovensko prijímalo viac lekárov z iných  krajín, najmä z Ukrajiny. SKSaPA však upozorňuje na to, že návrhy na prijatie uchádzačov z krajín mimo Európskej únie, ktorí by prišli pracovať do slovenských nemocníc, môžu mať v konečnom dôsledku negatívny dosah na kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti. "Sestra, pôrodná asistentka, lekár a zubný lekár sú regulované povolania a ich príprava musí byť v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 36/2005 a 55/2013. Iba za podmienok odbornej spôsobilosti uvedených v tejto smernici môže zdravotnícky profesionál pracovať na európskom trhu práce," konštatuje Lazorová.

Podľa SKSaPA snaha o získanie sestier z tretích krajín patrí medzi kroky, ktoré z dlhodobého hľadiska a ani z hľadiska kvality služieb nepomôžu systému ani pacientom. Takýmito krokmi sú podľa komory aj premenovanie zdravotníckych asistentov na praktické sestry, personálne poddimenzovanie oddelení či preťažovanie personálu. SKSaPA súhlasí s návrhmi na zvýšenie počtu študentov odborov ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia. Návrh spôsobu, akým by k tomu malo dôjsť, komora podľa Lazorovej predložila už exministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi a tiež ministerke Andrei Kalavskej, ale doteraz nedostala spätnú väzbu. "Naopak, ministerstvo školstva zverejnilo zníženie dotácií na študentov ošetrovateľstva, čo určite neprispeje k možnostiam fakúlt prijať viac študentov, aj keď záujem o štúdium evidujeme permanentne vyšší, než sú súčasné možnosti fakúlt," hovorí Lazorová.

Podľa Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) je ale potrebné prijímať lekárov z iných krajín preto, lebo noví študenti prídu do praxe až o šesť rokov a špecialisti sa z nich stanú o 11 rokov. "V tejto situácii sú absolútne nepochopiteľné vyhlásenia niektorých predstaviteľov rezortov a lekárskych fakúlt o tom, že pre slovenské zdravotníctvo a školstvo je vlastne úsporou a žiadaným stavom, keď študuje 4000 slovenských študentov mimo Slovenska v Českej republike (ČR). Pripomíname, že väčšina z nich si počas štúdia vytvorí v ČR zázemie a už sa na Slovensko nevráti," uvádza ANS v stanovisku.

Pre výrazný nedostatok lekárov a sestier vo viacerých nemocniciach hrozí zatváranie lôžkových oddelení. "Momentálne to mnohé nemocnice kamuflujú tým, že akože maľujú. Reálny dôvod je však ten, že nemajú personál a nemôžu prevádzkovať jednotlivé oddelenia," myslí si prezident ANS Marián Petko. Deje sa to podľa neho tiež vo veľkých štátnych nemocniciach, v ktorých chýba veľa sestier. Aj v Bratislave zatvárajú celé kliniky.

Nedostatok zdravotníckeho personálu na Slovensku treba riešiť zvýšením počtu študentov medicíny, fakúlt ošetrovateľstva a stredných zdravotníckych škôl, ale z krátkodobého hľadiska by Slovensko malo otvoriť hranice pre zahraničných pracovníkov z národov, ktoré sú mu blízke mentálne a eticky. Uviedol to prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko.

"Na Ukrajine aj Zakarpatskej oblasti je pomerne významný potenciál ľudí, ktorí by mohli prísť k nám. Na Slovensku je lekárov z Ukrajiny asi 400, v našej nemocnici ich pracuje šesť a sme s nimi veľmi spokojní," hovorí Petko, ktorý je riaditeľom Nemocnice s poliklinikou svätého Jakuba v Bardejove. ANS chce, aby sa stav vrátil pred rok 2016, v ktorom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR a Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR prijali vyhlášky, ktoré týmto lekárom znemožnili prichádzať na Slovensko.

Príčiny nedostatku zdravotníckeho personálu riaditeľ kancelárie SKSaPA Milan Laurinc vidí v preťažovaní zdravotníkov nadmerným počtom pacientov, nadčasmi, nevyhovujúcimi pracovnými podmienkami, nízkymi mzdami a malými alebo žiadnymi benefitmi. "Ani imidž povolania sestra a pôrodná asistentka neprispieva k tomu, aby mladí ľudia chceli pracovať v zdravotníctve," skonštatoval.

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár dodáva, že problémom je aj zastarané pracovné prostredie a financovanie zdravotníckych výkonov, ktoré často nedosahuje hodnotu reálnych nákladov. "Náborový príspevok na zabezpečenie kvalifikovaného odborného personálu pre slovenské zdravotníctvo ako riešenie skutočne nestačí," hovorí Kollár. Pripomína, že nejde len o lekárov a sestry, ale podľa zdravotníckych štandardov na zabezpečenie kvalitnej zdravotnej starostlivosti treba aj zdravotníckych asistentov a sanitárov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Saková: Slovensko zvláda koronavírus na výbornú vďaka Pellegrinimu a  ľuďom. Matovič vystrašil svojimi rečami o blackoute aj nadnárodné spoločnosti

17:35 Saková: Slovensko zvláda koronavírus na výbornú vďaka Pellegrinimu a ľuďom. Matovič vystrašil svojimi rečami o blackoute aj nadnárodné spoločnosti

Slovensko zvláda situáciu s koronavírusom na výbornú a to vďaka nastaveniam Pellegriniho vlády a d…