Slovensko v OBSE zdedilo problém, ktorý má súvisieť s Francúzskom. Lajčák problém pomenoval, krajinu však nemenoval

10. 1. 2019 15:00

Priority, ktoré si Slovensko dalo v rámci svojho predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), sú vnímané ako realistické a všetci sa s nimi vedia stotožniť. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák vo štvrtok na tlačovej konferencii po predstavení priorít Slovenska v tejto medzinárodnej organizácii.

Slovensko v OBSE zdedilo problém, ktorý má súvisieť s Francúzskom. Lajčák problém pomenoval, krajinu však nemenoval
Foto: TASR
Popis: Na snímke úradujúci predseda OBSE v Európe a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie po zasadnutí Stálej rady OBSE vo Viedni 10. januára 2019.
reklama

"Od nášho predsedníctva sa očakáva veľa. SR má dobrý ohlas v OBSE. Počúvam zo všetkých strán chvály na úroveň našej prípravy a kvalitu nášho tímu. Tie hlavné skúšky nás však čakajú až teraz," povedal na margo príprav slovenského predsedníctva.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Slovensko sa podľa Lajčáka sústreďuje hlavne na témy, ktoré nerozdeľujú, ale spájajú: "Podpora ľudí, dialógu a stability, sústredenie sa na prevenciu konfliktov alebo na zmiernenie následkov konfliktov, riešenie výziev, ktoré prináša budúcnosť a využitie multilateralizmu ako efektívneho nástroja." Generálny tajomník OBSE Thomas Greminger na spoločnej tlačovej konferencii s Lajčákom zablahoželal slovenskej diplomacii k organizácii predsedníctva v OBSE. Zároveň upozornil, že Slovensko bude čeliť veľkým výzvam. "Viem však, že ste pripravení," dodal.

Provizórny rozpočtet v OBSE nie je podľa Lajčáka žiadna novinka

Medzi zdedené problémy slovenského predsedníctva patrí neschválený rozpočet OBSE na rok 2019. "Stáva sa v medzinárodných organizáciách, že podmieňujete jednu otázku inou. Ale hľadáme riešenie a ja verím, že v priebehu niekoľkých najbližších týždňov budeme mať riadny rozpočet na stole, aby organizácia mohla pracovať," konštatoval Lajčák.

To, že OBSE vstúpila do nového roku s provizórnym rozpočtom, nie je pre túto organizáciu nič nové, vysvetlil Lajčák. "Keďže táto organizácia funguje na princípe konsenzu, v tejto otázke sme konsenzus nedosiahli." Lajčák ozrejmil, že do 15. januára plánuje vymenovať šéfa pracovnej skupiny a tým rozbehnúť riešenie tejto témy. Rozpočtové provizórium sa zatiaľ činnosti jednotlivých inštitúcií a misií nedotýka. Pokračovanie tohto stavu by však mohlo negatívne ovplyvniť monitorovanie kľúčových tohtoročných volieb na Ukrajine a v Moldavsku.

Ktorý z 57 členských štátov rozpočet zablokoval, Lajčák nepovedal

Podľa Lajčáka je návrh rozpočtu vnímaný ako dobrý, a de facto je dohodnutý. "Musíme len prekonať politickú výhradu jednej krajiny, aby bol schválený." Upozornil, že k rozpočtu ako takému a tomu, ako bol navrhnutý, výhradu nikto nemal. Ktorý z 57 členských štátov rozpočet zablokoval, Lajčák nepovedal. Podľa verejne známych informácií rozpočet nepodporilo Francúzsko.

Pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine, to, čo podľa ministra Lajčáka chýba, je politická vôľa. "Normandská skupina štyroch krajín Rusko, Ukrajina, Nemecko a Francúzsko sa v zásade neschádza a keď som sa stretol so všetkými partnermi, tak dali najavo frustráciu, že keď sa aj strenú, je to opakovanie toho istého," povedal Lajčák. Zdôraznil, že vyriešenie musí prísť z vysokej politickej úrovne.

OBSE  sa bude usilovať, aby sa na Ukrajine nezhoršila situácia

Zároveň upozornil, že treba byť "realistami", pretože Ukrajinu čaká "supervolebný rok". "Všetci dobre vieme, že volebný rok nie je rokom pre nejaké vážne politické iniciatívy," uviedol. A preto podľa jeho slov bude "treba počkať na sformovanie najvyšších orgánov moci na Ukrajine".

OBSE napriek tomu tento rok nepovažuje za stratený. Bude sa usilovať o to, aby sa na Ukrajine nezhoršila situácia. Práve ministrova prvá zahraničná cesta v pozícii úradujúceho predsedu OBSE smeruje na Ukrajinu. Budúci týždeň plánuje navštíviť líniu kontaktu a rozprávať sa s ľuďmi na mieste.

"Chceme urobiť všetko pre to, aby sme nemali nové incidenty, ako bol ten v Kerčskom prielive, aby ten konkrétny incident ostal izolovaný a aby to nebol nový front, ktorý ďalej zhorší situáciu," dodal. Šéf slovenskej diplomacie z pozície úradujúceho predsedu OBSE predstavil vo štvrtok vo Viedni priority Slovenska na prvom tohtoročnom zasadnutí Stálej rady OBSE vo viedenskom Hofburgu.

Slovensko prevzalo 1. januára od Talianska ročné predsedníctvo

Slovensko prevzalo 1. januára od Talianska ročné predsedníctvo v OBSE. Počas nasledujúcich 12 mesiacov bude vystupovať v mene celej organizácie. Slovenská vláda tri hlavné priority predsedníctva SR v OBSE schválila 19. decembra. Jeho mottom je "Slovensko 2019: pre ľudí, dialóg a stabilitu".

Šéf slovenskej diplomacie z pozície úradujúceho predsedu OBSE predstavil vo štvrtok vo Viedni priority Slovenska na prvom tohtoročnom zasadnutí Stálej rady vo viedenskom Hofburgu. Slovensko prevzalo 1. januára od Talianska ročné predsedníctvo v OBSE. Počas nasledujúcich 12 mesiacov bude vystupovať v mene celej organizácie. Slovenská vláda tri hlavné priority predsedníctva SR v OBSE schválila 19. decembra. Jeho mottom je "Slovensko 2019: pre ľudí, dialóg a stabilitu".

Úlohou OBSE, ktorej pôsobnosť siaha od Vancouveru po Vladivostok, je pracovať na stabilite, mieri a demokracii v Európe prostredníctvom politického dialógu, spoločných hodnôt a praktických krokov. Jej aktivity pokrývajú oblasti od politiky, vojenských či ekologických aspektov až po ekonomiku a ľudské práva.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…