Slovensko si podľa Danka ctí povinnosti, ktoré mu vyplývajú z členstva v EÚ a NATO. Z Lotyšskej strany sa mu dostalo poďakovanie za vyslanie 152 vojakov

12. 6. 2018 15:00

Šéfka lotyšského parlamentu Inára Múrniece poďakovala Slovensku za vyslanie 152 vojakov do Lotyšska a zdôraznila, že tento krok "posilní bezpečnosť nielen v Lotyšsku, ale aj v celom pobaltskom regióne a Severoatlantickej aliancii". Uviedla to v utorok po rokovaní s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS), ktorý je v týchto dňoch na oficiálnej návšteve Lotyšska.

Slovensko si podľa Danka ctí povinnosti, ktoré mu vyplývajú z členstva v EÚ a NATO. Z Lotyšskej strany sa mu dostalo poďakovanie za vyslanie 152 vojakov
Foto: Facebook Andreja Danka
Popis: Andrej Danko a Inára Múrniece
reklama

Danko priblížil, že spolupráca Slovenska a Lotyšska sa nesústreďuje nielen na oblasť bezpečnosti, ale aj na vzájomnú výmenu informácií.

"Je veľmi dôležité, aby tieto štáty veľmi dobre kooperovali pre spoluprácu v Európskej únii a vyvažovali silnejšie postavenie väčších štátov, ktoré často pozerajú viac na ekonomické záujmy." 

Príslušníci slovenských ozbrojených síl by mali v tejto pobaltskej krajine fungovať od júla 2018 jeden rok v rámci posilňovania východného krídla NATO.

Slovenskí vojaci pôsobili v Lotyšsku aj vlani. Išlo o tzv. účelové zoskupenie Štefánik v rámci spoločnej výcvikovej misie krajín V4.

Danko: Situácia je vyvážená

Bezpečnostná situácia v pobaltských krajinách je vyvážená a nie je výrazne napätá. Pri príležitosti oficiálnej návštevy v Lotyšsku to uviedol predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS).

K lokálnym problémom a napätiam treba podľa neho pristupovať s rozumom a rozvahou. "Všetci sme žili v studenej vojne a nesmieme eskalovať toto napätie. V každom prípade, nevidím situáciu pobaltských štátov, ale ani nás, ktorí nie sme tak ďaleko od Ruskej federácie, ako nejako extra napätú. Myslím si, že je vyvážená," uviedol Danko. Doplnil, že v Lotyšsku je na návšteve ako predseda parlamentu a v jeho kompetencii nie je hodnotiť bezpečnostnú situáciu pobaltských štátov.

V tejto súvislosti zároveň zdôraznil, že Slovensko si ctí povinnosti, ktoré mu vyplývajú z členstva v EÚ a NATO.

Jedinou cestou pri riešení konfliktov je podľa Danka rokovanie na medzinárodnej úrovni. "Veľmi sa teším a ticho závidím Rakúsku, že iniciuje stretnutie (amerického prezidenta) Donalda Trumpa s (ruským prezidentom) Vladimirom Putinom vo Viedni... Takéto stretnutia pomáhajú k tomu, aby sa všetky nedorozumenia alebo napätia, a to je jedno či je to medzi Severnou a Južnou Kóreou alebo Ruskom a Ukrajinou, odstraňovali," dodal.

Schôdzka V4 + Baltské združenie

V rámci nadchádzajúceho slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) sa uskutoční stretnutie vo formáte V4 + Baltské združenie (Litva, Lotyšsko, Estónsko). Oznámil to predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) v utorok počas oficiálnej návštevy Lotyšska.

Doplnil, že pôjde o summit na parlamentnej úrovni, ktorý by sa mohol uskutočniť vo februári.

Predseda NR SR spresnil, že na zorganizovaní summitu V4 s Lotyšskom, Litvou a Estónskom sa dohodli so zástupcami Lotyšska, keďže jeho predsedníctvo v Baltskom združení a slovenské predsedníctvo vo V4 sa budú prelínať.

Podľa šéfa slovenského parlamentu môžu takéto rokovania pomôcť tomu, aby sa V4 vyhla nepochopeniu, "ako to bolo pri otázke migrácie".

Danko zároveň pripomenul, že na jeseň by malo dôjsť k stretnutiu krajín vyšehradského zoskupenia so zástupcami Nemecka a Francúzska a v marci alebo apríli by sa malo uskutočniť rokovanie V4+Benelux. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…