Slovensko sa zapojí do boja proti falšovaniu liekov

9. 2. 2019 15:00

Lekárnici od soboty spúšťajú nový systém, ktorý overí pravosť liekov. Zavádza sa v celej Európskej únii. Jeho cieľom je zabrániť, aby sa do legálneho liekového reťazca dostávali falšované lieky.

Slovensko sa zapojí do boja proti falšovaniu liekov
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka.
reklama

Od 9. februára bude musieť lekárnik načítaním jedinečného kódu overiť pred výdajom pravosť každého balenia lieku. "Pacientov môžeme ubezpečiť, že na príchod novej európskej smernice sme sa v dostatočnom predstihu pripravovali a spravili sme všetky potrebné opatrenia, aby sme zamedzili prípadnému problému, ako napríklad tomu, že by pacient v lekárni ostal bez svojho lieku," uviedol predseda Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL) na Slovensku Róbert Nemčický.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv vysvetlil, že bezpečnostné prvky sa umiestňujú na lieky už pri výrobe a slúžia na kontrolu lieku počas celého obdobia, kedy sa nachádza v liekovom reťazci. "Verifikačný systém zavádza nové povinnosti všetkým stranám liekového reťazca," zdôrazňuje. Ako pripomenul podpredseda APSL Jan Žák, lekárnikov aj vďaka smernici Európskej únie, nazývanej aj smernicou o falzifikátoch liečivých prípravkov (inak FMD - Falsified Medicines Directive), čakajú v nasledujúcom období "veľké výzvy".

S cieľom vyvinúť a implementovať efektívny systém overovania pravosti liekov v SR bola založená Slovenská organizácia pre overovanie liekov (SOOL). SOOL sprostredkúva pripojenie jednotlivých účastníkov do Národného systému pre overovanie pravosti liekov (NMVS) a do tzv. európskeho hubu.

Do národného systému má prístup aj ŠÚKL. Ten sa bude v rámci inšpekčnej činnosti zameriavať najmä na pripojenie jednotlivých užívateľov do systému. Štátny ústav na zavedení systému úzko spolupracoval so SOOL. Hoci sa doteraz v SR výdaj falošného lieku v legálnej lekárni nevyskytol, odborníci prijímajú toto opatrenie podľa vlastných vyjadrení ako ďalší krok smerom "k zdokonaleniu" slovenského lekárnictva.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…