Slovensko príde vinou Lubyovej o 100 miliónov eur, upozorňuje Remišová. Ministerku obviňuje zo zavádzania a zlyhania pri čerpaní eurofondov. Rezort sa bráni

12. 12. 2018 21:00

Slovenská republika príde o 100 miliónov eur z eurofondov, uviedla to podpredsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová na stredajšej tlačovej konferencii. Za stratu tejto astronomickej sumy, ktorá mohla a mala byť využitá v prospech vedy a výskumu na Slovensku, viní hnutie ministerku školstva Martinu Lubyovú, ktorú zároveň obviňuje zo zavádzania. Rezort odmieta tvrdenia prezentované Obyčajnými ľuďmi a upozorňuje, že sa oháňajú neaktuálnymi informáciami.

Slovensko príde vinou Lubyovej o 100 miliónov eur, upozorňuje Remišová. Ministerku obviňuje zo zavádzania a zlyhania pri čerpaní eurofondov. Rezort sa bráni
Foto: df
Popis: Poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová

V rámci eurofondového programu je pre Slovenskú republiku vyčlenená určitá suma, ktorú ako krajina môžeme čerpať zo spoločných unijných peňazí v rámci rôznych operačných programov. Keď však tieto prostriedky nečerpáme tak, ako by sme mali a túto sumu nevyužijeme naplno, v nasledujúcom období nám ju znížia. 

Práve takto dnes prichádzame podľa Remišovej o približne 100 miliónov eur. Ide pritom podľa jej slov o bezprecedentnú situáciu v histórii čerpania eurofondov. „Ešte nikdy sa nestalo, aby sme z jedného operačného programu museli vracať takú astronomickú sumu,“ vyhlásila poslankyňa OĽaNO. 

Obyčajný ľudia s touto témou predstúpili už v utorok a Lubyovej vyčítali zlyhanie pri čerpaní eurofondov. Ministerstvo sa v tejto súvislosti dôrazne ohradilo a činnosť OĽaNO označilo za snahu o škandalizovaniu rezortu školstva a SNS. Rezort zároveň vo svojom stanovisku v utorok uviedol, že konkrétne čerpanie eurofondových peňazí je v rukách prijímateľov, nie v rukách ministerstva. „O výzvy sa uchádzajú podnikateľské subjekty, univerzity a výskumno-vývojové inštitúcie, ktoré podávajú projekty," poznamenalo ministerstvo.

Remišová však v stredu tieto tvrdenia uvedené v stanovisku rezortu označila za zavádzanie zo strany ministerky Lubyovej. „Dôrazne odmietam názor ministerstva, že ľudia pracujúci vo výskume sú neschopní,“ uviedla Remišová s tým, že najprv musia byť vypísané výzvy, aby sa o ne mohli tieto subjekty uchádzať. 


Poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová tvrdí, že ministerka školstva Martina Lubyová pokračuje v šľapajách svojho predchodcu Petra Plavčana a rovnako ako on zlyháva pri čerpaní eurofondov. Zdroj: TASR

Peniaze odklepli sami sebe

„Prvým problémom je, že vo svojej časti programu doteraz ministerstvo podpísalo iba pár zmlúv, a teda peniaze nemá kto využiť,“ povedala Remišová a pokračovala: „Druhý problém je, že väčšinu z doteraz rozdelených peňazí dalo ministerstvo samo sebe, keď projekty za 85 miliónov eur pridelilo svojej podriadenej organizácii Centrum vedecko-technických informácií (CVTI). Keď sa teda pani ministerka sťažuje na prijímateľov, sťažuje sa vlastne sama na seba.“

Remišová zároveň upozornila, že podľa indikatívneho programu národných projektov dá ministerstvo školstva viac ako 308 miliónov samo sebe alebo iným ministerstvám, napríklad ministerstvu vnútra, pôdohospodárstva či životného prostredia.

Namiesto pravdivého informovania občanov Slovenska sa podľa poslankyňe OĽaNO ministerka podobne ako jej predchodca Peter Plavčan pri problémoch s eurofondmi vyhovára na druhých. Povedala to v reakcii na ďalšie tvrdenie uvedené v stanovisku rezortu, že dekomitment v roku 2018 je výsledkom čerpania v roku 2015 vrátane. V tom čase stál na čele rezortu minister za Smer SD Juraj Draxler.

„Faktom je, že minister Draxler nemôže byť za čerpanie zodpovedný, pretože v roku 2015 žiadne čerpanie nebolo, keďže prvé výzvy vyhlásili v januári 2016,“ upozorňuje Remišová. SNS je podľa nej na čele ministerstva už dva a pol roka, čo je dosť dlhý čas na to, aby kompetentní našli spôsob, ako zmysluplne vyčerpať 100 miliónov eur. „Nedokázali to a o tieto peniaze teraz prídeme,“ tvrdí Remišová s vysvetlením, že podľa pravidiel čerpania eurofondov musíme do konca každého roka využiť určitú sumu peňazí. „Keď to nie sme schopní urobiť, o peniaze prídeme. O tomto pravidle a o presnej sume, ktorú máme minúť do konca tohto roku, vedia na ministerstve roky. Máme minúť 238 miliónov, minieme okolo 138 a teda 100 miliónov prepadne,“ vysvetlila.

Šéfka rezortu školstva, nominantka SNS Martina Lubyová sa voči vyhláseniam OĽaNO dôrazne ohradila. Podľa nej ide o snahu škandalizovať SNS a opozičné hnutie sa opiera o neaktuálne dáta. Zdroj: TASR

Ako ďalej uviedla Remišová, za päť rokov dokázalo ministerstvo školstva podpísať zmluvy za 73 miliónov eur. Teraz ministerstvu ostávajú dva roky na to, aby uzavrelo zmluvy za približne 860 miliónov eur. „Viete si predstaviť, ako to bude vyzerať, najmä ak to budú chcieť stihnúť do volieb, teda do roka. Pani ministerka hovorí, že sú na tom lepšie, že už majú podpísanú tretinu operačného programu. Podľa čísel však na prvý pohľad vidno, že tu máme veľkú sumu peňazí a veľký problém,“ vyjadrila sa poslankyňa.

„Naším cieľom určite nie je vyvolávať strach, ako tvrdí ministerstvo školstva. Musíme však upozorniť na problémy a na stovky miliónov eur, o ktoré Slovensko prichádza pre SNS. Pani ministerka by sa mala prestať detinsky vyhovárať a mala by začať robiť. Všetkým nám predsa ide o to, aby mali slovenskí výskumníci čo najlepšie podmienky na prácu a aby sme eurofondy využili čo najlepšie,“ povedala Remišová. „Kvalitná veda znamená kvalitnejšie pracovné miesta. Dobré pracovné miesta znamenajú lepšie platy a vyššiu životnú úroveň. Eurofondy tu nebudú donekonečna a nemôžeme predsa dopustiť, aby sa obrovské zdroje, ktoré majú Slovensku pomôcť, takto strácali,“ doplnila. 

Lubyovej predchodcom na čele rezortu bol nominant SNS Peter Plavčan, ktorý odstúpil po škandále s eurofondmi. Súčasná ministerka ho nahradila v septembri 2017. Zdroj: TASR

Ministerstvo sa ohradzuje

Ministerka Lubyová po rokovaní vlády uviedla, že tabuľka, ktorú prezentovala Remišová počas stredajšej tlačovky, nie je aktuálna. Národné projekty boli ešte schválené buď v roku 2014, alebo v roku 2015. Po mojom nástupe do funkcie sme sa po diskusii s Európskou komisiou dohodli, že nebudeme schvaľovať žiadne ďalšie národné programy v rámci operačného programu Výskum a Inovácie (OP VaI) a všetko pôjde cez tzv. dopytové výzvy," povedala Lubyová.

Viac o utorkovej tlačovej konferencii Veroniky Remišovej a reakciu rezortu školstva nájdete TU.

Poukázala, že sa dohodli aj na tom, že sa nebudú financovať žiadne ďalšie nové národné programy, ktoré už neboli zazmluvnené. Za môjho pôsobenia na OP VaI žiaden národný program nevznikol a všetky výzvy sme robili takým spôsobom, aby to bola dopytová výzva otvorená pre veľa subjektov," vysvetlila. Ako doplnila, keď sa vypíše národný projekt za 40 – 50 miliónov eur na jednu inštitúciu, ktorá má dobre zorganizované procesy verejného obstarávania a administráciu, tak sa čerpá oveľa rýchlejšie, ako keď sa ten istý objem rozpíše, aby sa o ne hlásili desiatky alebo stovky menších firiem. 

Ministerka zároveň doplnila, že v roku 2018 bolo prostredníctvom OP VaI vyhlásených 16 výziev v objeme 400 miliónov eur, v rámci OP Ľudské zdroje tri výzvy v objeme 100 miliónov eur a prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR ďalších šesť výziev za 85 miliónov eur.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…