Slovensko považuje rakúske opatrenie za diskriminačné. Rezort práce ale zatiaľ neplánuje podať na Rakúsko žalobu

11. 1. 2019 18:30

Slovensko zatiaľ neplánuje podať žalobu na Rakúsko pre krátenie detských prídavkov. Chce si počkať na posudok Európskej komisie. Ministerstvo práce však upozorňuje, že rakúske opatrenie, ktoré sa dotkne aj Slovákov pracujúcich v susednej krajine, od začiatku považuje za diskriminačné.

Slovensko považuje rakúske opatrenie za diskriminačné. Rezort práce ale zatiaľ neplánuje podať na Rakúsko žalobu
Foto: TASR
Popis: Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter počas mimoriadnej schôdze Národnej rady venovanej jeho odvolávaniu
reklama

"Slovenská republika momentálne neplánuje podniknúť individuálne právne kroky voči Rakúsku v súvislosti s indexáciou prídavkov na deti. Počkáme si na výsledok posúdenia súladu rakúskej legislatívy s európskym právom zo strany Európskej komisie," potvrdila pre TASR hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Ministerstvo uviedlo, že Európska komisia (EK) je kompetentná riešiť túto problematiku v mene ostatných členských štátov. "EK má právo upozorniť členský štát na porušovanie práva EÚ a ak nie je spokojná s odpoveďou členského štátu a je presvedčená, že porušenie zo strany členského štátu pretrváva, tak mu adresuje odôvodnené stanovisko. Ak má aj po poskytnutí odpovede členského štátu na odôvodnené stanovisko názor, že nebolo odstránené porušenie práva EÚ, tak podá žalobu na členský štát na Súdny dvor EÚ," objasnila Husárová. Rozsudok Súdneho dvora EÚ následne konštatuje, či daná krajina porušila alebo neporušila právo EÚ. V prípade odsudzujúceho rozsudku sa od neho očakáva, že bez zbytočného odkladu zosúladí svoju právnu úpravu s európskym právom. Inak by ho mohla EK opätovne zažalovať za nerešpektovanie rozsudku a navrhnúť výrazné peňažné sankcie.

"Slovensko považuje rakúske opatrenie od začiatku za diskriminačné a v rozpore s princípom rovnakého zaobchádzania," doplnila Husárová. Ministri práce krajín V4 preto adresovali Komisii list, aby sa nová rakúska legislatíva prešetrila. "Zároveň ministerstvo práce oslovilo všetky členské štáty EÚ, ktoré sa v minulosti vyjadrili proti zavádzaniu indexácie prídavkov na deti, čím sa Slovensko de facto okamžite stalo lídrom koalície odporu voči indexácii, čo ocenili aj ostatné krajiny dotknuté indexáciou v Rakúsku. K listu sa okrem ministrov V4 pripojili aj ministri Bulharska, Litvy a Slovinska," dodala Husárová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…