Slovensko posilňuje kybernetickú bezpečnosť. Zastreší ju výbor, rozhodol parlament

12. 11. 2015 14:12

Pri Bezpečnostnej rade SR vzniknú dva nové výbory - výbor pre energetickú bezpečnosť a výbor pre kybernetickú bezpečnosť. Upravuje to novela zákona o Bezpečnostnej rade SR, ktorú dnes schválil parlament.

Slovensko posilňuje kybernetickú bezpečnosť. Zastreší ju výbor, rozhodol parlament
Foto: SITA
Popis: Budova Národnej rady Slovenskej republiky
reklama

 „Terajšia štruktúra pracovných orgánov Bezpečnostnej rady SR plne nereflektuje vývoj globálnej, ale ani regionálnej bezpečnostnej situácie a neumožňuje dostatočne flexibilnú reakciu zodpovedných orgánov,“ odôvodňuje sa v novele vznik nových výborov. Teraz pri rade fungujú štyri výbory – výbor pre zahraničnú politiku, výbor pre obranné plánovanie, výbor pre civilné núdzové plánovanie a výbor pre koordináciu spravodajských služieb.

Výbor pre energetickú bezpečnosť bude mať sedem členov, výbor pre kybernetickú bezpečnosť 14 členov. Novela vymedzuje ich úlohy, kompetencie a prepojenie na činnosť Situačného centra Slovenskej republiky (SITCEN SR) pre vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie na Slovensku ako aj vo svete. Vláda v januári schválila štúdiu uskutočniteľnosti situačného centra. Ide o analytické informačné centrum na nadrezortnej úrovni, ktoré bude pracovať v nepretržitom režime. Situačné centrum bude súčasťou Kancelárie Bezpečnostnej rady SR. Štatút a úlohy situačného centra schváli vláda. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…