Slovensko nemá takú silu, aby prevrátilo chod sveta, upozornil Hrnko. A to rozhodne nebolo všetko

    0
    Poslanec NR SR a podpredseda SNS Anton Hrnko (Autor: Archív AH)

    Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky schválila Slovenská národná rada (SNR) v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a vyhlásila ňou zvrchovanosť Slovenskej republiky. Spomínanou deklaráciou prejavil slovenský národ prvýkrát záujem žiť v samostatnej krajine, čo sa pretavilo do ústavy prijatej 1. septembra 1992 a do vzniku samostatného štátu 1. januára 1993. Uplynulý víkend si niektorí štátnici uctili jej výročie. Viac sme o tom písali TU.

    Podpredseda SNS Anton Hrnko hovorí, že v slovenských národných dejinách 20. storočia sú len štyri politické dokumenty tohto charakteru, ktoré tak výrazne ovplyvnili ďalšie osudy nášho národa a nasmerovali ho na inú vývojovú trajektóriu, než na ktorej sa v danom období nachádzal. Ako prvý dokument Hrnko spomína Deklaráciu slovenského národa z 30. októbra 1918. Druhým takýmto aktom bola podľa jeho slov Žilinská dohoda zo 6. októbra 1938, na ktorú nadviazala Deklarácia Slovenskej národnej rady z 1. septembra 1944.

    Myšlienka vyhlásiť národnú zvrchovanosť ako predpoklad budúcej suverénnej štátnosti nevznikla na Slovensku a uplatňovali si ju dovtedy nesvojprávne národy v bývalom Sovietskom zväze a Juhoslávii. „Do slovenského kontextu ju vniesla práve sa zakladajúca Slovenská národná strana. Prvýkrát sa objavila v Šurianskom memorande z 3. marca 1990. A potom už postupovala vlastným osudom,“ píše podpredseda SNS na sociálnej sieti.

    V závere svojho príspevku Hrnko pripomína, že tieto oslavy nie sú samoúčelné. Vidí dôležitosť neustále prispôsobovať štát potrebám ľudí, rovnako ako vidí nebezpečenstvo pre náš štát v tých, „ktorí si opäť, obrazne povedané, obúvajú vysoké čižmy a myslia si, že všetkých prevalcujú. Nikoho neprevalcujú, nikomu v našom štáte nepomôžu, len ho môžu existenčne ohroziť. Nie sú lacné riešenia a Slovensko nemá takú silu, aby prevrátilo chod sveta“.

    Zdroj: Facebook/Anton Hrnko

    - Reklama -