Slovensko nemá takú silu, aby prevrátilo chod sveta, upozornil Hrnko. A to rozhodne nebolo všetko

17.7.2017 14:36

Dnes si pripomíname 25. výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky. K výročiu sa vyjadril aj podpredseda SNS Anton Hrnko, ktorý hovorí, že myšlienku zvrchovanosti do slovenského kontextu vniesla práve sa zakladajúca Slovenská národná strana.

Slovensko nemá takú silu, aby prevrátilo chod sveta, upozornil Hrnko. A to rozhodne nebolo všetko
Foto: Archív AH
Popis: Poslanec NR SR a podpredseda SNS Anton Hrnko

Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky schválila Slovenská národná rada (SNR) v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a vyhlásila ňou zvrchovanosť Slovenskej republiky. Spomínanou deklaráciou prejavil slovenský národ prvýkrát záujem žiť v samostatnej krajine, čo sa pretavilo do ústavy prijatej 1. septembra 1992 a do vzniku samostatného štátu 1. januára 1993. Uplynulý víkend si niektorí štátnici uctili jej výročie. Viac sme o tom písali TU.

Podpredseda SNS Anton Hrnko hovorí, že v slovenských národných dejinách 20. storočia sú len štyri politické dokumenty tohto charakteru, ktoré tak výrazne ovplyvnili ďalšie osudy nášho národa a nasmerovali ho na inú vývojovú trajektóriu, než na ktorej sa v danom období nachádzal. Ako prvý dokument Hrnko spomína Deklaráciu slovenského národa z 30. októbra 1918. Druhým takýmto aktom bola podľa jeho slov Žilinská dohoda zo 6. októbra 1938, na ktorú nadviazala Deklarácia Slovenskej národnej rady z 1. septembra 1944.

Myšlienka vyhlásiť národnú zvrchovanosť ako predpoklad budúcej suverénnej štátnosti nevznikla na Slovensku a uplatňovali si ju dovtedy nesvojprávne národy v bývalom Sovietskom zväze a Juhoslávii. „Do slovenského kontextu ju vniesla práve sa zakladajúca Slovenská národná strana. Prvýkrát sa objavila v Šurianskom memorande z 3. marca 1990. A potom už postupovala vlastným osudom,“ píše podpredseda SNS na sociálnej sieti.

V závere svojho príspevku Hrnko pripomína, že tieto oslavy nie sú samoúčelné. Vidí dôležitosť neustále prispôsobovať štát potrebám ľudí, rovnako ako vidí nebezpečenstvo pre náš štát v tých, „ktorí si opäť, obrazne povedané, obúvajú vysoké čižmy a myslia si, že všetkých prevalcujú. Nikoho neprevalcujú, nikomu v našom štáte nepomôžu, len ho môžu existenčne ohroziť. Nie sú lacné riešenia a Slovensko nemá takú silu, aby prevrátilo chod sveta“.

Zdroj: Facebook/Anton Hrnko

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

11:00 Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

Poslanecký klub strany Most-Híd nepodporí v parlamente návrh ústavného zákona strany Smer-SD na zast…