Slovensko naleje do obrany viac peňazí. Toto sú presné čísla

29. 11. 2016 15:48

Ministerstvo obrany SR bude v nasledujúcom roku hospodáriť s väčším balíkom peňazí. Pre rezort je v rozpočte na rok 2017 vyčlenená suma takmer 990 miliónov eur. V porovnaní s týmto rokom je to nárast o 109 miliónov eur, čo predstavuje 12,4 percenta. Vyplýva to z rozpočtu na rok 2017, ktorý dnes odobril parlament.

Slovensko naleje do obrany viac peňazí. Toto sú presné čísla
Foto: Ministerstvo obrany
Popis: Minister obrany Peter Gajdoš s vojakmi
reklama

Porastú aj celkové obranné výdavky na rok 2017. Tie budú na úrovni viac ako 998 miliónov eur, čo predstavuje 1,19 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Tento rok bol rozpočtovaný na úrovni 1,10 percenta HDP. Politická dohoda s NATO predpokladá, že členské krajiny Severoatlantickej aliancie majú investovať do obrany dve percentá HDP. Slovensko sa na summite NATO vo Walese v roku 2014 zaviazalo, že do roku 2020 dá na obranu 1,6 percenta HDP.

Z rozpočtu ministerstva pôjde viac do rozvoja obrany, a to viac ako 282 miliónov eur, čo predstavuje medziročne navýšenie o 24,6 percenta. Najviac peňazí pôjde do výzbroje, techniky a materiálu. V rámci rozvoja obrany sú na rok 2017 vyčlenené prostriedky na rozvojové aktivity rezortu, a to najmä na rozvoj výzbroje, techniky a špeciálneho materiálu, na rozvoj centrálnej logistiky a infraštruktúry, nákup dopravných prostriedkov a modernizáciu leteckej techniky, vrátane nákupu vrtuľníkov.

V rámci kapitoly poklesnú výdavky na zahraničné misie a to o 3,58 milióna eur. Štát tak dá na zahraničné operácie v budúcom roku viac ako 29 miliónov eur. K 31. augustu pôsobilo v rámci operácií mimo územia SR 245 vojakov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…