Slovensko na dobrovoľnej báze zatiaľ nevybralo žiadneho azylanta. Povedal v RTVS Kaliňák

8. 11. 2015 18:59

Slovensko na dobrovoľnej báze zatiaľ nevybralo žiadneho azylanta. V relácii RTVS O 5 minút 12 to dnes potvrdil podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Procedúra je podľa neho náročná. Ako tiež uviedol, zatiaľ sa ukazuje, že všetky doterajšie nápady Európskej komisie zlyhali. Podľa Kaliňáka sa začínajú ozývať hlasy zo západných krajín, že názory na migračnú politiku od takzvaných neposlušných krajín ako napríklad Slovensko, ktoré nesúhlasilo s kvótami, sú pravdivé.

Slovensko na dobrovoľnej báze zatiaľ nevybralo žiadneho azylanta. Povedal v RTVS Kaliňák
Foto: Peter Števkov
Popis: Lucia Žitňanská
reklama

"Ak nám ukážu jeden príklad tranzitnej krajiny a títo ľudia tam ostanú, potom začnem dôverovať tomu, že ten nápad bol dobrý. Zatiaľ to však nefunguje," uviedol Kaliňák a dodal, že v záchytných centrách vedia vybaviť v Grécku denne 10 ľudí, no do Slovinska prichádza denne 7 000 migrantov. Kaliňák hovorí, že politika krásneho úsmevu, ktorá hovorí, poďte všetci ku nám a vitajte, absolútne zlyháva.

Minister tvrdí, že slovenské kapacity v rámci relokácie sú 100 ľudí a toto číslo sa v žiadnom prípade nebude zvyšovať. Ako dodal, to by už nebola funkčná relokácia. "Nie je možné, aby sme chceli rozdeliť všetkých migrantov medzi ostatné krajiny iba pre to, že Grécko si neplní svoju úlohu pri ochrane hraníc a Nemci si neplnia svoju úlohu pri Dublinskom protokole," tvrdí Kaliňák s tým, že Slovensko každý týždeň vracia nelegálnych migrantov, ktorých u nás zadržali a ktorí boli ekonomickí migranti. Nelegálnych migrantov na Slovensku bolo od apríla v najvyššom počte okolo 700, teraz ich je do 200.

Podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská uviedla, že na postupe vlády jej prekáža šírenie strachu. Ako uviedla, je prirodzené, že ľudia majú obavu, no s ňou sa dá pracovať dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je ľuďom dávať relevantné informácie a povzbudzovať ich dôveru v štátne inštitúcie, políciu, migračný úrad, ktorým aj sama Žitňanská dôveruje. Druhým spôsobom je podprahovo a permanentne šíriť strach a hovoriť o bezpečnostnom riziku. "Je to voda na mlyn extrémistickým stranám. História nás učí, že dnes sú to emócie voči migrantom, zajtra to budú emócie voči nepohodlnej etnickej či národnostnej, alebo názorovej menšine," hovorí Žitňanská s tým, že by bolo tragédiou EÚ, ak by nezvládnutie obrovskej výzvy s riešením utečencov viedlo k tomu, že Európa sa začne deliť na východné a západné krajiny a v niektorých krajinách by zavládli strany, ktoré podporujú extrémizmus.

Žitňanská dnes zároveň dodala, že Most-Híd rovnako kvóty nepovažuje za systémové riešenie. Na druhej strane však hovorí, že na dobrovoľnej báze musíme robiť všetko preto, aby sme v Európe pomohli tento problém riešiť. Vláde pritom vyčíta najmä rétoriku, ktorá podľa nej dvíha emócie voči utečencom aj u ľudí, ktorí nikdy utečenca nevideli. "Nikdy som nevyčítala ministrovi vnútra, že naše inštitúcie, pokiaľ ide o ochranu hraníc, si neplnia svoje povinnosti. To ste odo mňa nikdy nepočuli. Vždy však budem kritizovať rétoriku a podsúvanie informácií spôsobom, ktorý manipuluje so strachom ľudí," hovorí Žitňanská.

Kaliňák si myslí, že extrémistickým skupinám prospieva "slniečkarská nálada" a otvorená náruč, no triezva politika neumožňuje nárast týmto extrémistickým silám. Žitňanská tvrdí, že triezva politika Smeru je, že sa vyberá v ústrety extrémistickej rétorike. "Som presvedčená o tom, že bojovať proti extrémizmu sa nedá tak, že sa vyberiete rovnakým smerom," dodala Žitňanská.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…