Slovensko lídrom elektronizácie zdravotníctva v regióne V4

    0
    Ilustračná snímka (Autor: TASR)

    Od zavedenia ezdravia v roku 2018 sa na Slovensku podľa NCZI urobil výrazný pokrok, väčší ako v zavádzaní a rozvoji národných eHealth projektov v ďalších krajinách V4.

     “V roku 2018 sme sprístupnili kľúčové funkcionality elektronického zdravotníctva pre lekárov aj pacientov. Najmä erecept a evyšetrenie si získali obľubu medzi laickou a odbornou verejnosťou,” povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

    Doteraz bolo na Slovensku predpísaných viac ako 69 miliónov ereceptov a zapísaných vyše 21 miliónov záznamov z vyšetrení.

    “Hoci na Slovensku občas nadávame na naše elektronické zdravotníctvo, slovenské ezdravie je v skupine európskych lídrov a kolegovia z okolitých krajín nás úprimne obdivujú, ako sa ho podarilo za dva roky naštartovať,” tvrdí hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo Jana Bendová.

    V Českej republike eHealth systémy budovali na úrovni jednotlivých krajov. Pod tlakom regiónu Vysočina prijali v ČR národnú stratégiu eHealth a začali realizovať jednotlivé súvisiace projekty.

    Elektronické zdravotníctvo sa zavádzalo regionálne aj v Poľsku, na národnej úrovni sa budú regionálne eHealth systémy prepájať. Maďarsko má štruktúru národného eHealth veľmi podobnú Slovensku.

    Ako uviedol na konferencii bývalý spolupredseda eHealth Network Clemens Auer z Rakúska, ich krajina po rokoch pilotných projektov rozhodla o zavedení elektronických receptov až teraz.

    Ako súčasť pilotnej fázy sa spustí v dvoch regiónoch od apríla 2020. S celoštátnym zavedením sa počíta do konca mája 2022.

    - Reklama -