Slovenskí europoslanci podržali Orbána silnejšie než vlastní krajania. Pri hlasovaní o Maďarsku sme "rekordmani"

17. 9. 2018 16:10

Orbán získal na pôde europarlamentu silnejšiu podporu u nás ako u vlastných krajanov. Slovenskí europoslanci minulý týždeň podržali pri hlasovaní Maďarsko dokonca silnejšie ako samotní Maďari.

Slovenskí europoslanci podržali Orbána silnejšie než vlastní krajania. Pri hlasovaní o Maďarsku sme "rekordmani"
Foto: TASR
Popis: Viktor Orbán

Za aktiváciu článku 7 Lisabonskej zmluvy, ktorá by mohla viesť až k strate hlasovacích práv pre Maďarsko zahlasovalo minulý týždeň iba 23 % slovenských europoslancov. Väčšina našich zástupcov podržala premiérovi Viktorovi Orbánovi stranu a vyslovila sa proti takémuto opatreniu alebo sa zdržala.

Paradoxom je, že samotní maďarskí europoslanci toľko odhodlania nemali. Až štvrtina z nich sa postavila na stranu Únie a zahlasovala za aktiváciu reštriktívneho opatrenia voči vlastnej krajine. 

Solidaritu s Maďarskom zachovali aj viacerí europoslanci z ostatných krajín V4. Až 56 percent poľských a 55 percent českých reprezentantov nepodporilo takéto opatrenie. Na stranu našich južných susedov sa priklonila aj väčšina eruposlancov z Bulharska, Slovinska a dokonca Veľkej Británie.

Takto hlasovali europoslanci v otázke aktivácie článku 7 Lisabonskej zmluvy voči Maďarsku. Zdroj: Facebook / Juraj Smatana

Najsilnejšie sa naopak proti Maďarsku postavili Cyprus, Estónsko, Írsko, Luxembursko a Malta. Všetci europoslanci z týchto krajín hlasovali bezvýhradne za aktiváciu článku 7.

Hlasovanie, ktoré sa uskutočnilo v stredu 12. septembra, označil Orbán za snahu potrestať jeho krajinu za to, že sa rozhodla nebyť krajinou migrantov. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Súd rozhodol v prípade tragického výbuchu v Prešove. Trojica obvinených putuje do väzby

18:23 Súd rozhodol v prípade tragického výbuchu v Prešove. Trojica obvinených putuje do väzby

Traja obvinení z trestného činu všeobecného ohrozenia v súvislosti s výbuchom plynu v jednom z prešo…