Slovenské médiá o Tibete šíria iba americkú propagandu, spustil Blaha. A takto to schytal od Chmelára a Poliačika

19. 5. 2017 17:00

Rozhodne sa nezhodli. Koaličný poslanec Ľuboš Blaha zožal na Facebooku ostrú kritiku za jeho chválu voči Číne, respektíve za chválu čínskej pomoci Tibetu. Podľa Martina Poliačika (SaS), ako aj politológa Eduarda Chmelára sa dá s názorom zarytého marxistu len ťažko súhlasiť.

Slovenské médiá o Tibete šíria iba americkú propagandu, spustil Blaha. A takto to schytal od Chmelára a Poliačika
Foto: SITA
Popis: Eduard Chmelár a Ľuboš Blaha
reklama

Nad jeho vyjadrením len nechápavo krútia hlavou a aj cez sociálne siete vyjadrili svoj nesúhlas. Po tom, čo smerácky poslanec Ľuboš Blaha včera uverejnil na svojom Facebooku komentár k aktuálnej návšteve čínskej delegácie a jej prejavu o živote v Tibete, spustila sa zaujímavá a „výživná“ diskusia.

Počas čínskej návštevy v NR SR boli v pléne, pochopiteľne, aj opoziční poslanci, ktorí majú na prejav o kvalite života Tibeťanov trošku iný názor. V každom prípade, povestnou rozbuškou sa stal až Blahov facebookový komentár.

Iba imperiálny reflex Západu

V dlhom texte sa marxista Blaha pochvalne vyjadruje o krokoch a prístupe najľudnatejšej krajiny sveta smerom k Tibetu. Na druhej strane ho však neteší údajné nekritické vykresľovanie Číny slovenskými médiami.

„Slovenské médiá o Tibete šíria iba americkú propagandu. Čína Tibet zmodernizovala a sociálne pozdvihla. Sami Tibeťania sa chápu ako súčasť Číny, majú širokú autonómiu a dodržiavajú sa ich náboženské slobody a kultúrna svojbytnosť. Je smiešne, že tibetský separatizmus najviac podporujú západní liberáli, ktorí sa každodenne vysmievajú etnickému nacionalizmu a náboženským poverám, ale pokiaľ ide o Tibet, tam je odrazu nacionalizmus aj teokracia úplne v poriadku,“ napísal okrem iného Blaha.

Celá tibetská otázka je podľa Blahu len „palica, ktorou chce USA biť Čínu. Imperiálny reflex Západu“ a celkovo ide podľa krajného ľavičiara v prípade čínskeho vzťahu k Tibeťanom len o geopolitické hry.

Absolútne odlišný názor má na Blahove vyjadrenia liberál Martin Poliačik, ktorý vo svojom statuse kontroval nielen spomenutému poslancovi Smeru, ale upozornil aj na svojho straníckeho kolegu Petra Osuského.

Osuský sa mal zahraničnej návštevy spýtať: „Prečo sa teda Tibeťania toľko upaľujú, keď im je tak dobre? A prečo teda neprišiel niekto z rodených Tibeťanov, ale Číňan, ktorý sa na okupácii Tibetu podieľa?

Okrem toho pripojil Poliačik aj svoj názor, ktorý bol k „ríši stredu“ takisto kritický.

„V Tibete je tak dobre, že podiel pôvodného obyvateľstva neustále klesá. Je drancovaná krajina, jej nerastné bohatstvo, kultúra, náboženstvo a zvyky. Krajina je násilne osídľovaná a do Indie uteká také množstvo ľudí, že v Dharamsale vzniká nový štát,“ dodal sarkasticky, pričom Ľuboša Blahu počastoval aj pomenovaniami ako „miestny troll, či „medzinárodná hanba parlamentu.

Zaujímavosťou pritom je, že samotný Poliačik má na Facebooku ako svoju profilovú fotografiu snímku, na ktorej je zvečnený s dalajlámom.

Ideovú výmenu názorov sledoval aj politológ Eduard Chmelár, ktorý takisto Blahovi poriadne naložil.

„Na rozdiel od zúrivých centristov Ťa mám v podstate rád ako dobrosrdečného človeka. Ale Tvoja účelová demagógia už dávno presiahla hranice, ktoré by sa dali prejsť mávnutím ruky. Tomu, čo si napísal, nemôžeš sám veriť,“ spomína na začiatku svojho komentára Chmelár.

Choď si to skúsiť na vidiek

A ako ďalej pokračoval, dôvodom môže podľa politológa byť aj to, že: „Čína má horšie sociálne prostredie ako Tebou kritizované Spojené štáty. Asi by si si mal okúsiť trošku toho sociálneho rozvoja´, nie pri stretnutiach s čínskou parlamentnou delegáciou, ale niekde v reálnej Číne, aby si sa z toho sna zobudil,“ odkázal tiež Blahovi.

V závere svojho obsiahleho statusu sa Chmelár vyjadril aj k hodnovernosti prednášajúcich hostí.

„Je to akoby Ti na besedu o Pražskej jari v roku 1987 priviedli do školy sovietskeho okupačného dôstojníka. A navyše obdivuješ čínskych kapitalistov a pohŕdaš dalajlámom, ktorý sa považuje za marxistu. Smutný príbeh,“ pokarhal na záver ešte raz spomínaného Ľuboša Blahu.

Zdroj: Facebook, Eduard Chmelar (reprofoto)

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

21:59 Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) nesúhlasí s návrho…