Slovenské firmy by nemali zbankrotovať pre brexit bez dohody

8. 3. 2019 10:30

Ani brexit bez dohody by nemal viesť k bankrotom alebo konkurzom slovenských firiem. Bude mať však dosah na pokles exportu i úbytok pracovných síl najmä v automobilovom priemysle. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal country manažér spoločnosti Coface Juraj Janči.

Slovenské firmy by nemali zbankrotovať pre brexit bez dohody
Foto: TASR
Popis: Vlajka Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a vlajka Európskej únie - ilustračná snímka.
reklama

„Žiadna slovenská firma nemá svoj biznis stopercentne orientovaný len na Veľkú Britániu. Preto by brexit nemal znamenať koniec nejakej väčšej alebo strednej firmy na Slovensku. Očakávame však komplikáciu fyzickej prepravy tovarov, logistické problémy, zdržania na hraniciach, čo môže viesť k poklesu vývozu,“ konštatoval Janči.

Veľká Británia je v osmičke najvýznamnejších obchodných partnerov Slovenska v rámci EÚ. V roku 2017 bol celkový vývoz zo Slovenska do Veľkej Británie v objeme takmer 4,5 miliardy eur. Podiel Veľkej Británie na našom vývoze do zahraničia tak predstavoval 6 %.

„Dominantný zdroj nášho hrubého domáceho produktu (HDP) je automobilový priemysel a ten najviac pocíti dôsledky brexitu bez dohody. Automobilový priemysel je prepojený s exportom do Veľkej Británie. Spočítali sme, že dosah na HDP môže byť až 0,8 - 1,2 %. Zároveň ohrozených môže byť 8000 až 10.000 pracovných miest. Tvrdý dosah to môže mať aj na odvetia, ktoré nadväzujú na automotive cez elektroniku až po textil,“ dodal Janči.

Poslanci Dolnej snemovne budú o dohode o vystúpení Británie z EÚ druhýkrát hlasovať v utorok 12. marca. Ak dohodu vyrokovanú vládou premiérky Mayovej s Bruselom neschvália, budú následne 13. marca hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. V prípade, že tento návrh prejde, Británia EÚ opustí 29. marca. Ak nie, dolná komora parlamentu bude 14. marca hlasovať o tom, či požiadajú EÚ o odloženie brexitu. Takúto žiadosť budú musieť odsúhlasiť všetky zvyšné členské krajiny Únie.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…