Slovenské elektrárne v rukách finančných žralokov?

23. 10. 2015 8:44

Dostavba atómovej elektrárne Mochovce mešká. Slovnaft od svojho zámeru odkúpiť podiel talianskeho Enelu odstúpil, polícia stále neskončila ich vyšetrovanie a minister špekuluje o zisku väčšieho podielu štátu v nich. Ako by však väčšie právomoci na rozhodovanie v elektrárňach získal, však minister hospodárstva zatiaľ tají. Vraj ho nakoniec predbehli Češi. Informoval o tom Nový Čas.

Slovenské elektrárne v rukách finančných žralokov?
Foto: SITA
Popis: Atómová elektráreň. Ilustračná fotografia

Energetický a priemyslový holding finančníkov Tkáča a Křetinského mal podľa zdroja z Enelu ovládnuť 30 percent akcií spoločnosti. Zvyšnú časť Taliani predajú až po dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce. Zatiaľ nie je známe, komu. Slovenské elektrárne sú však vo vyjadreniach opatrné. „Rokovania pokračujú,“ znelo neurčité stanovisko firmy.

Zvýšiť vplyv v elektrárňach chce aj štát, ktorý v súčasnosti vlastní podiel 34 percent. Pre ekonomické riziká pri dostavbe Mochoviec pritom od zámeru odkúpiť zvyšnú časť Enelu odstúpil Slovnaft. Minister Hudák aj napriek tomu zvažuje, že by sa štát zaangažoval do ich manažovania viac. Nepáči sa mu totiž, že dostavba Mochoviec pod taktovkou Enelu mešká. Súčasný odhad hovorí o trojmesačnom meškaní, pričom stavba tretieho a štvrtého bloku má byť dokončená o dva roky.

Hudák tvrdí, že ministerstvo nemá reálne páky ako termín dostavby ovplyvniť. Exminister hospodárstva Juraj Miškov sa však domnieva, že navyšovanie podielu v elektrárňach by bolo navyšovaním rizika štátu v súvislosti s predraženou výstavbou Mochoviec.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

23:59 Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

Pred viac ako 20 rokmi, v roku 1998, napísal český spisovateľ Ondřej Neff knihu Tma. V roku 2003 pot…