Slováci zarábajú v Česku v priemere viac ako domáci. Mzdy za riekou Moravou výrazne rastú

3. 4. 2018 7:00

Mzdy v Česku podľa štatistík naďalej výrazne rastú. Napriek tomu 65 % zamestnancov poberá nižšiu ako priemernú mzdu, konštatuje internetový portál českých Hospodářskych novin.

Slováci zarábajú v Česku v priemere viac ako domáci. Mzdy za riekou Moravou výrazne rastú
Foto: TASR
Popis: České bankovky, ilustračné foto
reklama

Priemerný Čech mal mať vlani mzdu o 7 % vyššiu ako rok predtým a mala by presahovať 30.000 korún (1179,94 eura). Ale najnovšie údaje českého ministerstva práce za rok 2017 ukázali, že až 65 % zamestnancov malo nižšiu ako priemernú mzdu. Takzvaný medián mesačnej mzdy sa pohybuje okolo úrovne 26.000 Kč. Medián je presný stred, čo znamená, že polovica obyvateľov Česka mala v roku 2017 mzdu nižšiu ako 26.000 Kč a polovica vyššiu. V prípade zamestnancov platených štátom presiahol celkový medián 28.000 Kč. Súkromný sektor pritom zamestnáva okolo 3 miliónov ľudí, štát 600.000.

Najrýchlejšie sa vlani zárobky zvyšovali pracovníkom v službách a v predaji (až o 13 %). Napríklad v prípade predavačov nárast mediánu predstavoval zhruba 2000 Kč a v Prahe ich mzda presiahla 20.000 Kč, pričom priemer v celej republike bol 18.000 Kč.

Štatistiky tiež ukázali, že sa výrazne zvýšili aj mzdy v rezorte obrany, o 11 %. Medián platu najvyšších štátnych úradníkov v rezorte obrany dosiahol dokonca 103.000 Kč.

Ženám sa vlani mzdy zvýšili viac ako mužom. Rozdiel medzi odmeňovaním mužov a žien ale stále ostáva veľký, niekedy až 7000 Kč, a to hlavne v súkromnom sektore.

S vyšším dosiahnutým vzdelaním je vyššia aj celková mzda, ale u menej vzdelaných ľudí je rast miezd rýchlejší. V prípade vysokoškolákov však medián hrubej mesačnej mzdy prvýkrát presiahol 40.000 Kč. Naopak u ľudí bez maturity a ľudí s ukončeným základným vzdelaním dosahujú zárobky podpriemerné hodnoty.

V Česku pracujú desaťtisíce cudzincov, najviac je Slovákov, vyše 60.000. Cudzinci zvyčajne dostávajú vyššie mzdy, Slováci o viac ako 2000 Kč. Viac dostávajú aj Rumuni, tých ale v Česku pracuje len zhruba 4000.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…