Slováci volia prezidenta s rozumom. Schwarzenberg prirovnal Zemana k „hnusnému vínu“

14. 7. 2019 6:00

Šéf českej ODS Petr Fiala so svojím návrhom zrušiť priamu voľbu prezidenta narazil. Nesúhlasia s ním ani Piráti a proti sa vo vyjadrení pre PL vyslovil dokonca aj najväčší Zemanov politický rival Karel Schwarzenberg.

Slováci volia prezidenta s rozumom. Schwarzenberg prirovnal Zemana k „hnusnému vínu“
Foto: TASR
Popis: Karel Schwarzenberg

Súčasná hlava štátu totiž podľa Fialu rozvracia ústavný systém Českej republiky, preto by sa mala priama voľba zrušiť.

„Priama voľba prezidenta viedla iba k tomu, že prezident má pocit, že porušovanie ústavy je dovolené, pretože získal vyše polovicu hlasov voličov, a teda má akýsi silný mandát na čokoľvek. To však nie je pravda: právomoci prezidenta zostali rovnaké a takisto aj jeho povinnosti vrátane rešpektu k ústave a jej tradícii,“ myslí si Fiala.

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: TASR

Podľa jeho slov sa zmenilo to, akým spôsobom s ústavou prezident zaobchádza. „Čo sa však bohužiaľ zmenilo, je spôsob zaobchádzania s ústavou a jej interpretácia prezidentom. Preto je nutné tohto nebezpečného protiparlamentného džina svojvôle vrátiť späť do fľaše, treba vymyslieť také pravidlá, aby každý musel dodržiavať ústavu a aby za jej nedodržiavanie mohol byť primerane sankcionovaný. A treba začať diskusiu o návrate k našej dobrej ústavnej tradícii, totiž voľbe prezidenta Parlamentom Českej republiky,“ uviedol Fiala v texte, ktorý publikoval server forum24.cz.

Fialov návrh prekvapivo narazil u Zemanovho dlhoročného politického oponenta, exministra zahraničia, čestného predsedu TOP 09 a poslanca Karla Schwarzenberga.

„Ak je víno hnusné, nie je to chyba vinára, ktorý fľašu plní, ale vína, ktoré sa do fľaše nalialo. Nie spôsob, ale ľudia, ktorých volíme, sú problém. Slováci a Rakúšania volia prezidenta priamo a s rozumom,“ konštatoval Schwarzenberg.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Päť obetí a 39 zranených. Hasiči v Prešove zasahovali celú noc. Opäť zasadá krízový štáb

8:30 Päť obetí a 39 zranených. Hasiči v Prešove zasahovali celú noc. Opäť zasadá krízový štáb

Zásah hasičov pri požiari po piatkovom výbuchu v jednej z prešovských bytoviek prebiehal celú noc. V…