Slováci v izolácii? Prečítajte si, čo si o nás myslia bežní ľudia v zahraničí

    0
    Poďakovanie Slovensku od iniciatívy Islam v ČR nechceme (Autor: ReproFoto: Facebook)

    Najnovšie Slovensko zviditeľnil americko-britský moderátor John Olivier vo svojom zábavnom programe Last Week Tonight vysielanom na americkej televíznej stanici HBO. Svoju šou začal moderátor slovami: „Slováci hovoria, že poskytnú azyl kresťanom, ale nie moslimom, pretože nemajú mešity.“

    Moslimovia nie sú delfíny

    Moderátor ďalej pokračoval ironicky: „Ó, prepáč, Slovensko, ty nechceš prijať žiadnych moslimov, pretože nemáš mešity? Vieš o tom, že ich môžeš postaviť, že? Mešity sa nevyskytujú voľne v prírode, nevznikli v dôsledku erózie. Moslimovia môžu žiť kdekoľvek, kde žijú iní ľudia. Moslimovia nie sú delfíny, ktoré sa snažia usadiť napríklad niekde v Arizone.“

    Záznam programu Last Week Tonight. John Olivier sa do Slovenska „obul“ v 9. minúte 30. sekunde.

    O Slovensku ako o nehostinnej krajine, kam utečenci nechcú, píše aj známy americký časopis National Geographic, ktorý spomína odmietavé postoje slovenskej vlády ku kvótam na prerozdelenie utečencov. Autor Meghan Collins Sullivan v ňom oslovuje mužov, ktorí v Gabčíkove čakajú na rakúsky azyl. Článok tvrdí, že utečenci nechápu, prečo musia na Slovensku zostať. „Sme ako zvieratá,“ tvrdí v článku utečenec. 

    O Slovensku sa však posledné týždne písalo a hovorilo aj v mnohých ďalších amerických, britských, francúzskych, talianskych či poľských médiách.

    Mali by sme spraviť to isté

    Pozitívne ohlasy na adresu Slovenska jednoznačne prevažujú napríklad pod článkom britského centristického denníka The Independent o rozhodnutí Slovenska prijímať iba sýrskych kresťanov. „Ide o absolútne správne rozhodnutie. Zvyšok Európy by mal tento príklad Slovenska nasledovať,“ píše sa v najpopulárnejšom komentári pod článkom. V podobnom duchu sa nesú aj ostatné príspevky diskutujúcich. „Robia dobre a my by sme mali spraviť to isté,“ konštatuje jeden z nich. „Skvelý nápad, aspoň majú gule,“ myslí si ďalší. Naopak, najviac negatívnych ohlasov si pod článkom odniesol príspevok s týmto textom: „Dobrá práca, hlupáci. Ako to spravíte? Prinútite ich čítať stránky z Biblie?

    Koľko stoja domy na Slovensku?

    Podobnú diskusiu môžeme nájsť aj pod článkom konzervatívneho britského denníka Daily Mail, ktorý tiež priniesol správu o kontroverznom rozhodnutí slovenskej vlády vyberať si z utečencov kresťanov. „Je to iba na nich (pozn. Slovákoch), komu dovolia prísť do krajiny. Prial by som si, aby naša vláda bola vyberavejšia v tom, komu dovolí prísť do Spojeného kráľovstva,“ konštatuje čitateľ konzervatívnych novín. „Keď človek zoberie do úvahy, že kresťania sú tí perzekvovaní, tak prístup Slovenska je absolútne správny,“ tvrdí ďalší. Jeden z čitateľov, ktorému sa prístup Slovenska rovnako pozdáva, sa diskutérov pýta: „Aké sú ceny domov na Slovensku?“

    Aj samovražda je nekresťanská

    Pozitívne reakcie Slovensko zožalo aj medzi diskutérmi ľavicovo a liberálne nakloneného Washington Post. „Keď sa dobre pozriete na to množstvo spoločenských problémov v západoeurópskych krajinách, ktoré vyplývajú zo stretávania sa sekulárnych hodnôt a islamistickej ideológie, nemôžete sa diviť Slovákom, že žiadnych moslimov nechcú,“ píše americký diskutér. Ďalší z názorov pod článkom Washington Post tvrdí: „Brať iba kresťanov je nekresťanské,“ a dostáva reakciu: „Ale samovražda je tiež nekresťanská.“

    Na Slovensku zostať nechcú, to je fakt

    Za odmietavý prístup Slovenska ku kvótam Slovensko dostalo palce hore dokonca aj od čitateľov ľavicového a liberálneho amerického spravodajského portálu Huffington Post. „Utečenci nechcú ísť na Slovensko, do Rumunska alebo do Českej republiky. To je jednoducho fakt. Nechcú zostať v prvej bezpečnej krajine. Pritom ich tieto krajiny ani nechcú prijímať. Európa môže dávať kvót koľko chce, ale fungovať to nebude,“ konštatoval najpopulárnejší diskusný príspevok pod článkom o hlasovaní o kvótach pre utečencov.

    Francúzi, Taliani, Poliaci, Češi a Židia

    Dlhodobo odmietavým stanoviskom ku kvótam si Slovensko získalo ľudí aj v ďalších krajinách. „Dúfam, že slovenská choroba je nákazlivá a že Francúzsko ju dostane. V každom prípade bravó Slovensku, ktoré ide príkladom,“ píše čitateľ francúzskeho denníka Le Figaro. Podobne sa vyjadrujú Poliaci pod článkom na webovej stránke poľskej televízie TVN24. „Super, Slováci, vy ste naozajstní vlastenci, hanba nám, Poliakom, že sa zapredávame nemeckým záujmom,“ konštatuje diskutujúci. So Slovenskom súhlasí aj diskusia talianskeho denníka il Giornale. „Teší ma, že v Európe stále existujú tí, ktorí majú pud sebazáchovy,“ píše čitateľ. Odmietavé stanovisko Slovenska a ďalších stredoeurópskych a východoeurópskych štátov k prijímaniu utečencov nezostalo bez povšimnutia ani u Izraelčanov. „Potom aj Izrael je východoeurópsky štát,“ konštatuje čitateľ izraelského Haaretzu. Tradične najpozitívnejšie ohlasy však Slovensko získalo od susedných Čechov. „Konečne sa plní… Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú. A my stále len… Kde domov môj,“ píše diskutér českého idnes.cz.

    - Reklama -