Slováci v eurovoľbách nemôžu hlasovať zo zahraničia

25. 4. 2019 9:30

Slováci vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) nemôžu hlasovať zo zahraničia za slovenských kandidátov. Slovensko je len jednou zo štyroch členských krajín EÚ, v ktorých voľba zo zahraničia nie je možná.

Slováci v eurovoľbách nemôžu hlasovať zo zahraničia
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka.
reklama

Uviedla to Soňa Mellak z Kancelárie EP na Slovensku. "Okrem Slovenska nemôže ešte zo zahraničia voliť Malta, Írsko a Česká republika. Vo väčšine členských krajín sa dá hlasovať aj zo zahraničia buď na ambasáde, poštou, alebo dokonca aj elektronicky. Takže toto je jedna z výziev pre Slovensko, že teoreticky by sa to mohlo do budúcnosti zmeniť," konštatovala Mellak.

Na druhej strane, Slováci, ktorí majú trvalý pobyt v niektorej z členských krajín EÚ, môžu hlasovať v tejto krajine za tamojších kandidátov. Podobne je to aj s cudzincami, ktorí žijú na Slovensku, ak požiadali o zápis do voličských zoznamov.

To museli urobiť do 15. apríla, v tom prípade môžu hlasovať za slovenských kandidátov.

Majú však taktiež ďalšiu možnosť - prezistiť si, aká je situácia v ich krajine.

"Napríklad Francúzi majú možnosť hlasovať na ambasáde, čiže predpokladám, že Francúzi, ktorí žijú na Slovensku, budú mať taktiež možnosť hlasovať za francúzskych kandidátov na francúzskej ambasáde v Bratislave," zdôvodnila.

Každý volič má možnosť hlasovať iba raz.

"Slováci, ktorí nebudú v čase volieb v mieste svojho trvalého bydliska, môžu požiadať o hlasovací preukaz, a to buď jeden deň pred voľbami osobne, písomne alebo elektronicky však najneskôr 15 dní pred voľbami," uzavrela.

Slováci si budú voliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu v sobotu 25. mája. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt.

Poslanci sú volení na päťročné volebné obdobie. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…