Slováci v Maďarsku Čaputovej pripomenuli históriu: Toto sa od nich dozvedela

12. 7. 2019 0:00

Vďaku za zachovávanie tradícií, živého jazyka a kultúry pre mladé generácie vyjadrila vo štvrtok v Budapešti slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zástupcom samosprávy a organizácií Slovákov žijúcich v Maďarsku.

Slováci v Maďarsku Čaputovej pripomenuli históriu: Toto sa od nich dozvedela
Foto: TASR
Popis: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (vpravo) počas stretnutia s krajanmi v závere jej prvej návštevy Maďarska v Budapešti vo štvrtok 11. júla 2019. Uprostred veľvyslanec Slovenskej republiky v Maďarsku Pavol Hamžík
reklama

"Vzťahy medzi SR a Maďarskom sú nesmierne dôležité, je dôležité, aby sme mali naďalej konštruktívne vzťahy ako susedia a jednak ako krajania, na území ktorých žijú príslušné menšiny, tak ako žijete tu Slováci v Maďarsku," povedala Čaputová

 "Je veľmi dôležité, čo robíte pre zachovanie našej kultúry, som vám za to veľmi vďačná. Podobne, ako som bola na predchádzajúcich nástupných návštevách v Českej republike a v Bruseli, na obidvoch týchto miestach som sa stretla so Slovákmi, ktorí žijú v týchto mestách, týchto krajinách, je to pre mňa veľmi dôležité byť v živom kontakte s ľuďmi, ktorí reprezentujú našu kultúru a náš národ v iných krajinách," zdôraznila hlava štátu v závere svojej prvej oficiálnej návštevy Maďarska.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (vpravo) počas stretnutia s krajanmi v závere jej prvej návštevy Maďarska v Budapešti vo štvrtok 11. júla 2019. Vľavo šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, uprostred veľvyslanec Slovenskej republiky v Maďarsku Pavol Hamžík. (zdroj: TA SR)

Predsedníčka Celoštátnej samosprávy Slovákov v Maďarsku (CSSM) Alžbeta Hollerová Račková prezidentke pripomenula, že predkovia Slovákov sa na území terajšieho Maďarska usadili pred vyše 300 rokmi a vybudovali si obce a mestá v Komáromsko-ostrihomskej župe, v okolí Budapešti, Pilišských vrchoch, v Novohrade, Zemplíne až po Dolnú zem.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (uprostred) počas stretnutia s krajanmi v závere jej prvej návštevy Maďarska v Budapešti vo štvrtok 11. júla 2019.(zdroj: TA SR)

V súčasnosti má takmer 9000 ľudí v Maďarsku slovenský materinský jazyk, takmer 30.000 občanov Maďarska sa pri poslednom sčítaní obyvateľstva prihlásilo k slovenskej národnosti.

Čaputová si uctila aj pamiatku bývalého prezidenta Árpáda Göncza, čo komunikovala aj prostredníctvom sociálnej siete. 

"Veľmi ma teší, že som dnes mohla v Budapešti vzdať poctu prvému demokraticky zvolenému maďarskému prezidentovi a veľkému priateľovi Slovákov a Sloveniek, pánovi Arpádovi Gönczovi. Pripomeňme si aj dnes jeho slová o slobode myslenia, slobode viery, sociálnej spravodlivosti a úcte k ľudským právam," napísala slovenská prezidentka.
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…