Slováci chcú peknú Čaputovú, lipnú na reprezentatívnosti. Zato Čechom je jedno, čo si o nich vonku myslia, hovorí odborník

18. 3. 2019 12:35

Ešte pred prvým kolom prezidentských volieb na Slovensku poskytol sociológ Michal Vašečka rozhovor pre server respekt.cz. V ňom okrem iného porovnáva dnes už víťazku prvého kola Zuzanu Čaputovú, ktorá má našliapnuté na víťazstvo aj v druhom kole, a českú hlavu štátu Miloša Zemana. Teda skôr český a slovenský postoj k nim.

Slováci chcú peknú Čaputovú, lipnú na reprezentatívnosti. Zato Čechom je jedno, čo si o nich vonku myslia, hovorí odborník
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka.

„Je autentická. V českých prezidentských voľbách predsa vyčítali kandidátom, že boli neautentickí. Hovorí: Takto si to myslím, toto som ja. Ľudia vidia ju, nie mediálny tréning. A to ju ťahá hore,“ uviedol o Čaputovej Vašečka.

„Ľudia sa smejú, keď to hovorím, ale ja za tým vidím ešte taký náš autostereotyp. Slováci si o sebe myslia, že sú pekní ľudia, a žijú v tom, že Slovenky sú najkrajšie ženy. Slováci teda majú autostereotyp, že ,ženy sú náš vývozný artikel, naše ženy sú pekné‘. A Zuzana Čaputová je pekná a reprezentatívna žena. To je dôležité, že je reprezentatívna. Slovensko totiž zároveň trpí predstavou, že má zlé meno v zahraničí – horšie, než si zaslúži. Táto obsesia tu je posledných 25 rokov. A pre Slovákov je dôležitá téma, aby boli dobre reprezentovaní vonku, nesmierne na tom lipnú,“ poznamenal ďalej Vašečka k tomu, čo ťahá Čaputovú hore.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová  Zdroj: TASR

Podľa jeho slov sa tu spájajú dve veci: potreba reprezentácie smerom von zo Slovenska a krása, ktorá sa vníma ako základ tej reprezentácie. „Keď vyjdete na rurálne Slovensko, ľudia to potvrdzujú: Budem ju voliť, pretože je pekná – a bodka. Ďalej už nejdú. Čo, samozrejme, narušuje ten pekný príbeh, ale zdá sa, že to funguje. Teda momentálne to funguje. V Českej republike by to nefungovalo, pretože pomerne veľkej časti Čechov, pre mňa až prekvapivo veľkej, vôbec nezáleží na tom, čo si o nich myslia vonku. Slováci sú v jednom extréme a Česi – ako to vnímam – v opačnom. Prieskumy nemám, ale vidím to. Niekto povie ,Ten Zeman už naozaj robí Českej republike hanbu‘ – a veľa ľudí odpovie ,Nech si trhnú‘. To by sa na Slovensku nestalo,“ podotkol Vašečka.

Miloš Zeman

Miloš Zeman  Zdroj: TASR

Podľa jeho slov skrátka Čaputová predstavuje v politike zjavenie. „Že je slušná a neagresívna, to je ďalší dôvod úspechu. Všetci majú pocit, že v politike sú chlapi samci, ktorí prídu a začnú na seba liať vedrá špiny – a toho už majú ľudia dosť, nemajú to radi,“ konštatoval.

„Je vysoko pravdepodobné, že Slovensko môže mať prezidentku, na ktorú sa budú iné krajiny Európy pozerať s ,wow, čo sa to tam skvelé stalo‘. Ale od toho nemožno odvíjať príbeh o politickej podobe Slovenska, teda že za rok skončia parlamentné voľby podobne. Skôr dôjde k obrovskej polarizácii. Ja čakám, že môže nabrať vietor do plachiet tá časť politickej scény, ktorú reprezentuje Zuzana Čaputová, ale zároveň to znamená, že môže nabrať vďaka Harabinovi vietor do plachiet antisystém – ako ho ja nazývam, ,temné sily minulosti‘. A Smer, čo sú vlastne podnikatelia v politike, sa bude zmenšovať. Naopak zloba, nenávisť voči Európe, menšinám a dokonca skrytý slovenský antisemitizmus z minulosti, to všetko začne vychádzať von práve cez Harabina,“ uzavrel s poukazom na tretieho v poradí, Štefana Harabina.

Pôvodný text nájdete na webe respekt.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

12:51 Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

Diaľničná známka s platnosťou 365 dní by mala stáť rovnako ako tá s platnosťou na kalendárny rok. Vy…