Slováci a potraty? V tejto otázke sme rozdelení približne na polovicu

12. 9. 2018 19:00

Potraty sú téma, ktorá pravidelne spôsobí rozsiahle diskusie medzi Slovákmi. Naposledy to bolo v čase, keď kotlebovci predkladali novelu zákona o interrupciách. Nový prieskum však zistil zaujímavé skutočnosti.

Slováci a potraty? V tejto otázke sme rozdelení približne na polovicu
Foto: TASR
Popis: Pochod za život v Košiciach

Pre denník Postoj spravila prieskum verejnej mienky agentúra Focus, kde zisťovali, aký majú ľudia názor na interrupciu. Z neho zistili, že spoločnosť je rozdelená presne na polovicu v tom, či ponechať súčasnú legislatívu týkajúcu sa potratov, alebo ju sprísniť smerom k pro-life. A teda, že sa povolia potraty iba vo výnimočných prípadoch, ako je znásilnenie, ohrozenie matky alebo poškodenie plodu.

Pred letom to navrhovala aj ĽSNS, vtedy však bolo 60 percent ľudí za to, aby sa zachovalo súčasné znenie legislatívy. Podľa prieskumu vyšlo, že 47 percent je za to, aby sa zachovalo status quo, ale takmer rovnaké percento ľudí (48) je za to, aby sa potratový zákon zmenil. Osem percent je za to, aby sa úplne zakázali a 40 percent, aby potraty boli možné len zo závažných dôvodov.

Rovnako neboli rozdiely medzi vyjadreniami mužov a žien, tie boli iba v rámci štatistickej odchýlky. „V konkrétnych simulovaných prípadoch ako poškodenie plodu, ohrozenie matky či zlá finančná situácia rodiny mali muži o niečo vyššiu tendenciu súhlasiť s potratom, no rozdiel oproti súhlasu žien bol v rámci štatistickej odchýlky. Neplatí preto často opakovaný argument, že verejnú debatu o potratoch formujú muži na úkor názoru žien,“ píše sa v článku.

Vek a strany

Naopak, jednoznačným dôvodom na potrat má byť podľa odpovedí respondentov situácia, ak žena otehotnie vplyvom znásilnenia, incestu, ohrozenie matky či poškodenie plodu. V rámci veku je skupina 18- až 45-ročných nadpolovične za zachovanie súčasnej legislatívy, kým respondenti nad 45 rokov sú za jej sprísnenie. 

V prípade politických strán je najviac za sprísnenie zákona KDH, pričom iba desatina si želá zachovanie súčasnej legislatívy. Najviac voličov by súhlasilo s poľským modelom zákona o interrupciach, a teda, aby sa do 12. týždňa tehotenstva vykonávali iba zo závažných dôvodov. Rovnako so sprísnením súhlasí aj väčšina voličov Mosta-Híd. Mimo týchto strán sú však všetky, okrem SMK, v otázke legislatívy o potratoch rozdelení pol na pol.

Ak by sa z hľadiska rozdelenia pohľadu na potraty rozdelili kraje, tak najvýraznejšie sú Prešovský a Banskobystrický kraj. Kým obyvatelia Prešovského kraja najčastejšie odpovedali, že by sprísnili podmienky zákona o potratoch, ľudia žijúci v Banskobystrickom kraji sú naopak za jeho ponechanie v súčasnom znení.

„Z prieskumu tiež vyplýva, že kritériá, ako je suma príjmu, dosiahnuté vzdelanie či veľkosť sídla, alebo počet členov domácnosti nehrá pri rozhodovaní o tejto téme signifikantnú úlohu,“ uvádza sa na portáli. Podpora sprísnenia potratovej legislatívy má však najväčšiu podporu u ľudí hlásiacich sa k rímsko- alebo gréckokatolíckemu vierovyznaniu. A najviac u tých, ktorí sa zúčastňujú bohoslužieb aspoň raz do týždňa.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia Trnku nekomentuje. Prezidentka si predvolala Lučanského aj Čižnára

20:00 Polícia Trnku nekomentuje. Prezidentka si predvolala Lučanského aj Čižnára

Prezidentka SR Zuzana Čaputová si pre prípad bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku predv…