Slová Karla Gotta o utečencoch privádzajú expertov do stretu. Jeden na majstra dokonca vytiahol mafiu

7. 4. 2016 13:32

Politológovia - Dokáže výrazná hviezda českej popmusic, akou Karel Gott je, ovplyvniť národ vo vnímaní otázky utečeneckej krízy? Na to Parlamentným Listom odpovedal mediálny odborník a politológovia. Avšak nezhodli sa. „Rozhodne si nemyslím, že by akýkoľvek názor akejkoľvek celebrity dokázal zmeniť či inak ovplyvniť pohľad verejnosti na akúkoľvek kauzu,“ tvrdí Lukáš Jelínek. „Ja to vidím trochu inak. Podľa mňa môže názor Gotta pre mnohých ľudí znamenať utvrdenie ich ,správneho' názoru,“ mieni Jan Kubáček.

Slová Karla Gotta o utečencoch privádzajú expertov do stretu. Jeden na majstra dokonca vytiahol mafiu
Foto: Hans Štembera
Popis: Karel Gott
reklama

Vyzerá to, akoby Karel Gott dokázal aj bez spevu svoje obecenstvo masívne zaujať. Svojimi názormi. Zatiaľ čo predtým, pred rokmi, sa národ delil na gottovcov a matuškovcov, teda na priaznivcov Waldemara Matušku či Karla Gotta, tak teraz sú tým, čo národ prevažne delí, migranti. No a Karel Gott teraz rozdelil Česko ešte v názoroch, či by mal, či nemal umelec k migračnej kríze vôbec verejne niečo vyhlasovať.

V pondelok totiž priniesol časopis Týden päťstranový rozhovor, v ktorom sa Gott prekvapivo vyjadril aj k imigrantom. Tvrdí tam, že ide o riadený proces, ktorý má za cieľ oslabiť ekonomický rast Európy.

Robia to dômyselne, strkajú pred kamery reportérov deti. Videli ste to tiež, nie? Nerozmýšľate o tom? Pozrite, ako sa tie deti prosebne pozerajú... A nepomôžu im... Je to citový nátlak. Ale za nimi sú k nahliadnutiu taktiež mladíci s mobilnými telefónmi, ktorí kalkulujú, posielajú správy a tvrdia, že idú za svojimi príbuznými do Európy,“ načrtol Gott smer, akým sa uberajú jeho myšlienky ohľadom utečeneckej krízy.

Sú oblečení ako málokto v Prahe, majú moderné športové oblečenie a sila a energia z nich len srší. Tak tým máme pomáhať? Od pohľadu je na nich vidieť, že im nejde o tie deti, že sú to takmer profesionálni štváči,“ je jasné spevákovi.

Naozaj veríte, že názor celebrity ľudí ovplyvní?

Nemôže ale jeho názor výrazne ovplyvňovať masy? Nezarazil Gott posledný klinec do rakvy slniečkarom, teda priaznivcom prijímania migrantov? Na to sa Parlamentné Listy opýtali hneď troch odborníkov.

Ťažko povedať, či to ľudí dokáže výrazne ovplyvniť. Na to by sme museli mať nejaké prieskumy,“ pokrčil nad otázkou plecami mediálny odborník, dlhoročný novinár a publicista Karel Hvížďala.

On osobne vraj vníma ono sťahovanie národov“ trochu z nadhľadu, napríklad z pozície Neeurópana: Keď sa pozrieme na migračnú krízu z hľadiska Ameriky, ktorá má len niečo málo nad 300 miliónov ľudí a má tam 12 miliónov legálnych prisťahovalcov, zatiaľ čo Európanov, teda obyvateľov EÚ, je 500 miliónov a prišlo sem len jeden a pol milióna imigrantov - a z toho do ČR len pár stoviek - tak potom pod touto optikou sa náš problém s migrantmi javí byť až komický. To nebezpečenstvo je podľa mňa v tom strašení. Pretože strach a nacionalizmus je smrteľný koktail.

Ja vám na to odpoviem otázkou. Myslíte si, že niekto príde a povie: Pozrite sa, s tými utečencami je to tak a tak, pretože to hovorí už aj Karel Gott? Skutočne si myslíte, že niekto bude pracovať s Gottom ako s relevantnou osobou pre posúdenie nejakej politickej udalosti alebo nejakého spoločenského javu? Pre vás to môže byť zaujímavé ako pre fanúšika alebo ako napríklad aj pre človeka, ktorý si nejaké konkrétne celebrity váži, a preto si potom povie: No pozrime! Má na to rovnaký názor ako ja, tak to ma upokojuje! Rozhodne si nemyslím, že by akýkoľvek názor akejkoľvek celebrity dokázal zmeniť či inak ovplyvniť pohľad čitateľa alebo poslucháča alebo diváka na danú kauzu,“ povedal k otázke politológ Lukáš Jelínek.

Karel Gott je podľa mňa človek osobne čistý, slušný, poctivý, ktorý odpovedá novinárom na také témy ako sú migranti určite len zo slušnosti. Podľa mňa nemá potrebu sa na niečom takom, ako je utečenecká kríza, zviditeľňovať, takže by som mu nepodsúval ani to, že by mal nejaké postranné zámery. Len si hovorím, či to nie je škoda papiera a úsilia sledovať názory celebrít na najnutnejšie politické udalosti,“ povedal ďalej rezolútne Jelínek

Tu je dôležitý názor odborníkov

Vraj ale na druhú stranu Gott predsa len môže do istej miery ovplyvniť verejnú mienku más, ale len do výšky nejakého dokreslenia ich názoru. Osobne to však Jelínkovi pripadá dosť neseriózne, aby verejnú diskusiu otvárali svojimi názormi práve celebrity, ktoré majú rovnaké penzum informácií ako bežní ľudia, ktorí médiá sledujú.

Predsa len ma v tejto veci viac zaujíma názor politikov, názor bezpečnostných expertov, analytikov než, s prepáčením, názor Karla Gotta, ktorý v jednej dobe naletí na pochybné nadačné vábenie Františka Mrázka a potom zase na niečo iné. Chápem, že celebrity na toto dostávajú otázky, dvíha to čítanosť novín a časopisov, ale zároveň si myslím, že je to skôr taká ilustrácia, nie je to nič, čo by zásadným spôsobom hýbalo verejnou mienkou. Ja som vo svojej mladosti síce fanúšik Karla Gotta bol, ale nedokážem si predstaviť, že by môj filmový alebo spevácky idol niečo povedal a ja by som podľa toho potom zmenil svoj názor. Myslím si, že je to tak u väčšiny ľudí,“ predniesol Jelínek pre Parlamentné Listy a zdôraznil, že ankety medzi celebritami sa prevažne robia pred voľbami, a to v zmysle, koho budú voliť.

Situácia, keď je takmer 90 percent ľudí proti prijímaniu imigrantov, sa podľa neho odvíja od schopnosti alebo neschopnosti politickej reprezentácie tento problém riešiť a vysvetľovať, v čom politici naprieč Európou zlyhávali a dodnes zlyhávajú, a preto sa verejnosť na migračnú otázku pozerá takto skepticky.

V okamihu, keď by boli politici schopní navrhnúť nejaké riešenie a dohovoriť sa na ňom a spoločne ho presadzovať, tak by to potom názory verejnosti pozmenilo alebo aspoň redukovalo. Avšak nezdá sa mi, že by sa teraz k niečomu podobnému schyľovalo,“ doplnil Jelínek.

Ľudia vnímajú, čo hovorí Gott aj Svěrák

Je tam asi silnejšia väzba k ľudovému domu a stratégii vlády,“ začudoval sa ale názorom svojho kolegu politológ Jan Kubáček. Vraj si myslí niečo iné.

Ja to vidím inak. Podľa mňa môže názor Gotta pre mnohých ľudí znamenať utvrdenie ich ,správneho' názoru. To, čo povedal, sú totiž všetko vážne argumenty, ktoré sa veľmi silno prihovárajú podvedomiu väčšiny národa. On, podobne ako napríklad Zdeněk Svěrák, ktorý k tejto veci tiež zaujal verejné stanovisko, sú totiž osobnosti sledované, osobnosti, ktoré majú určitý presah, a naopak nemajú ideologické zovretie a ani nie sú dlhodobo prepojené s jednou politickou stranou, takže bezpochyby budú zo strany verejnosti tieto ich názory vnímané dosť silno. Možno až tak silno, že si mnohí budú ich vyjadrenia cez weby preposielať a utvrdzovať sa v tom, že to vnímajú úplne rovnako. Navyše je to ešte silný argument alebo isté a veľmi výrazné potvrdenie stanoviska prezidenta republiky,“ zmienil k tomu pre ParlamentníListy.cz Kubáček.

Jeho osobne vraj názor Karla Gotta veľmi zaujal a tiež do istej miery prekvapil: Totiž Karel Gott tých rozhovorov na verejne činné témy dáva pomerne málo, preto som sa na ten rozhovor s ním veľmi rád pozrel, a to najmä preto, že je to prezentované po jeho vážnej chorobe.

Nebudeme si však nahovárať, že dôležitý signál pre verejnosť nedal hlavne prezident republiky, ktorý umožnil o tejto téme polemizovať. Keď sa pozrieme na začiatok, keď aj Andrej Babiš, ktorý by na to možno najradšej zabudol, spoločne s Bohuslavom Sobotkom a ďalšími členmi vlády a inými verejnými činiteľmi naznačovali, že správny postoj je postoj nemeckej kancelárky a elít EÚ, tak predsa len v tomto ohľade to prezidentovi Milošovi Zemanovi výrazne pomohlo. Tým, že sa k migrantom tak jednoznačne vyjadril, akoby ľuďom umožnil sa slobodne nadýchnuť a slobodne si o tejto téme niečo myslieť a nebáť sa to verejne oznámiť. Kým totiž v takom susednom Nemecku a čiastočne aj v Rakúsku sa o tejto téme nedebatuje - a nie je tam možné sa ani vymedziť voči politike vlády a kancelárky - tak u nás doma predsa len ten ,iný rozmer' je veľmi dobrým signálom,“ dodal Kubáček.

Čísla prieskumov verejnej mienky už dlhší čas vyznievajú v neprospech prijímania imigrantov. Výskumy sa totiž naskrz zhodujú na tom, že v Českej republike prevažujú odporcovia prijímania utečencov nad zástancami. Ich prevaha sa ale líši z prieskumu na prieskum. Trebárs vlani na otázku agentúry Phoenix na migrantov 87 percent ľudí odpovedalo, že z nich strach má. Tento rok vo februári potom prieskum spoločnosti CVVM potvrdil prakticky to isté - z českej verejnosti je prijatiu utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky naklonených 16 percent opýtaných, pričom proti sa vyjadrilo 78 percent občanov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Olga Böhmová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…