Slávne finančnícke noviny len krátko pred voľbami zaútočili na izraelského premiéra. Trump s Orbánom sú vraj veľmi nepekní kamaráti

9. 4. 2019 19:30

V Izraeli sa dnes konajú voľby. A je to vidieť aj na komentároch, ktoré sa objavujú v médiách. Napríklad Gideon Rachman pre Financial Times rozobral, prečo každý nový autoritár smeruje s nadšením do Izraela. Jeho text priniesol server casopisargument.cz.

Slávne finančnícke noviny len krátko pred voľbami zaútočili na izraelského premiéra. Trump s Orbánom sú vraj veľmi nepekní kamaráti
Foto: SITA
Popis: Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
reklama

Rachman okrem iného uvádza, že súčasný premiér Benjamin Netanjahu je tesne pred parlamentnými voľbami v zvláštnej situácii. Doma oslabený, navonok veľmi silný. „Doma mraky, ale v zahraničí jasno. Izrael má prospech z novej generácie populistov autoritárov, od USA po Indiu, od Budapešť po Brazíliu. Tí všetci očividne židovský štát obdivujú. Zmena v politike zrazu vytvorila priestor pre krajinu, ktorá sa obávala izolácie a obchodných bojkotov,“ píše server.

Podľa Rachmanových slov došlo k zmene po zvolení Donalda Trumpa, keď americký prezident presunul ambasádu do Jeruzalema, vypovedal iránsku jadrovú dohodu či keď sa postaral o uznanie izraelskej suverenity nad Golanskými výšinami. Najnovšie má Izrael spojenca aj v brazílskom prezidentovi Bolsonarovi. A hovorí sa tiež o spoločnej reči s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Donald Trump počas návštevy Izraela

Donald Trump počas návštevy Izraela Zdroj: TASR

„Netanjahu prezentuje tieto nové väzby ako veľké úspechy svojej politiky... Áno, Netanjahu našiel veľa nových priateľov. Ale touto politikou riskuje aj vznik peknej hordy nepriateľov,“ uzatvára server.

Celý článok nájdete na webe casopisargument.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…