Skutok sa stal. Matovič spáchal daňové podvody, dobieha ho jeho podnikateľská minulosť, udreli smeráci. Líder OĽaNO však prišiel s trestným oznámením

20.4.2017 11:40

Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič v minulosti spáchal daňový podvod, a preto by sa mal vzdať poslaneckého mandátu. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásili predseda Mandátového a imunitného výboru NR SR Richard Raši (Smer-SD) a podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Dušan Jarjabek.

Skutok sa stal. Matovič spáchal daňové podvody, dobieha ho jeho podnikateľská minulosť, udreli smeráci. Líder OĽaNO však prišiel s trestným oznámením
Foto: TASR
Popis: Igor Matovič

Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič sa nevzdá poslaneckého mandátu a na predsedu Mandátového výboru NR SR Richarda Rašiho (Smer-SD) podáva trestné oznámenie pre krivé obvinenie. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii v reakcii na vyhlásenie Rašiho, že je daňový podvodník, ktorý nemá morálne právo sedieť v NR SR.

Matovič dnes upozornil, že pôvodne radový vyšetrovateľ Štefan Menčík, ktorý stojí za týmto uznesením, bol nedávno povýšený na riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky - expozitúra Západ. "Štefan Menčík urobil závratnú kariéru. Najskôr dostal pod patronát moje trestné oznámenie na Radoslava Procházku za to, ako financoval svoju prezidentskú kampaň. Tento vtedy radový vyšetrovateľ to upratal pod koberec. Neskôr protizákonne zverejnil moju nahrávku s Procházkom, potom poslal komando do našej firmy a nič sa nezistilo. Mesiac pred voľbami začal konať ako poskok Roberta Fica a v sobotu večer vypočúva svedka Pavla Vandáka. Nakoniec z neho vyšiel pamflet, ku ktorému mal dnes Smer-SD tlačovku," popísal udalosti Matovič.

Mám sa vzdať mandátu na základe pamfletu?

Podľa jeho slov Menčík nerobí dva roky na ničom inom, len na veciach, ktoré sa týkajú Matoviča. "Mám sa vzdať mandátu na základe pamfletu, ktorý spáchal Menčík?" odkázal v súvislosti s výzvou poslancov Smeru-SD, aby dobrovoľne odišiel z parlamentu, lebo je daňovým podvodníkom.

Na margo zakúpeného tlačiarenského stroja, pri ktorom podľa Smeru-SD nezaplatil daň z pridanej hodnoty (DPH), Matovič podotkol, že pri jeho predaji daň zaplatil a je to aj v uznesení. "Nikdy ma daňový úrad neobvinil, že som pri jeho dovoze nezaplatil DPH, lebo platca DPH ju vtedy neplatí. Neplatilo sa ani žiadne clo, lebo sme boli v colnej únii s Nemeckom. Sú to úbohé a trápne výmysly Richarda Rašiho, že som spáchal daňové podvody," povedal líder OĽaNO-NOVA a opätovne zdôraznil, že počas svojho podnikania zaplatil štátu na daniach 500 miliónov korún, čo bolo najviac v Trnavskom kraji.

Matovič tiež odmietol zodpovednosť za nesúlad najazdených kilometrov na aute, na ktoré si vyúčtoval výdavky za jeho používanie v hodnote takmer 63.000 eur. "To auto nebolo moje, ale bolo požičané. Ako som mal ja garantovať nasledujúci vývoj alebo to, kto a čo s tým autom robil? Ja mám ručiť za to, čo sa stalo s autom aj v ďalších rokoch, keď som ho používal len v roku 2004? Majiteľom auta bol môj bratranec a po mne ho mali desiatky ľudí," vysvetlil.

Ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica (obaja Smer-SD) sa Matovič pýtal, prečo ho nezačali stíhať už v roku 2012, keď prišli znovu k moci, ak mali tieto informácie už v roku 2010. "Ak by ste to vtedy riešili, nebolo by to premlčané. Nebolo to náhodou preto, lebo sme spolupracovali na rómskej reforme? Keď ideme spolupracovať, tak mi dáš pokoj a keď poviem, že si zlodej, potom na mňa pošleš policajtov? Toto je minister vnútra?" pýtal sa Kaliňáka.

Matovič si myslí, že predstavitelia Smeru-SD tieto veci držali v šuplíku, lebo chceli mať silný tromf. "To premlčanie ste spôsobili vy, lebo ste si mysleli, že ak na mňa niečo máte, nebudem hrýzť. Ale pomýlili ste sa," dodal.

Skutok sa stal, hovorí Raši

"Skutok sa stal. Igor Matovič naozaj spáchal daňové podvody, okradol štát a jeho podnikateľská minulosť ho definitívne dobieha. Informácie, ktoré sa objavili v médiách, sú závažné," povedal Raši a pripomenul, že Matovičovo protiprávne konanie sa týka rokov 2002 až 2004. O Matovičových údajných daňových podvodoch aj jeho rekacii na tieto obvinenia sme písali TU.

Raši zopakoval, že šéf OĽaNO-NOVA vtedy zakúpil tlačiarenský stroj na súčiastky, neodviedol DPH a polícia potvrdila, že spáchal trestný čin. "Kúpil ho za účelom ďalšieho predaja, ale dovtedy ho dva roky používal a neodviedol daň vo výške minimálne 70.000 eur," podotkol Raši s dôvetkom, že Matovič je teraz odvážny a hovorí, že rozhodnutie orgánov môže preskúmať len súd. "Je si je vedomý, že skutky sú už premlčané. Ale napriek tomu spáchal daňový podvod a nemôže vystupovať ako morálna autorita," zdôraznil Raši.

Matovič zneužil svoju matku Máriu, tvrdí NAKA

Šéf mandátového výboru poukázal aj na dnes medializovaný prípad, ktorý priniesol denník Plus jeden deň. Ten s odvolaním sa na vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) informoval, že Matovič zneužil svoju matku Máriu, aby si znížil základ dane, o tomto prípade sme písali TU. Predseda OĽaNO-NOVA si v roku 2004 vyúčtoval výdavky za používanie auta v hodnote takmer 63.000 eur. Podľa uznesenia však daňový úrad Matovičovej firme výdavky neuznal, keďže nepredložil žiadne podklady. Líder OĽaNO-NOVA to dôvodil tým, že doklady o nákupe pohonných hmôt nemôže predložiť, lebo auto používala jeho matka a tá mu účty nedala. Matovič podľa denníka dodatočne doplnil potvrdenie, že auto mala používať jeho matka, šoféroval on a matka bola spolujazdcom.

Raši zdôraznil, že za jediný rok 2004 Matovič s matkou prejazdili viac ako 220.000 kilometrov, čo je za deň viac ako 600 kilometrov. "Kým my sme mali štedrovečernú večeru, Veľkú noc, Matovič jazdil, jazdil a jazdil. Jediný, kto by to dokázal, by bol Forrest Gump. Je to exemplárny prípad, ako sa dá okradnúť štát. Čerešničkou na torte je, že v roku 2004 najazdil 220.000 kilometrov, ale v roku 2008 mal tachometer tohto auta iba 128.000 kilometrov. A v roku 2014, keď bolo auto predávané, malo najazdených len niečo vyše 200.000 kilometrov. Buď spáchal trestný čin daňového podvodu alebo stočil kilometre," myslí si Raši.

Raši:  Človek, ktorý spáchal trestné činy, by tu nemal medzi nami vôbec byť

Ako predseda výboru chce preto požiadať NAKA o poskytnutie všetkých údajov, aj tých, ktoré sú anonymizované. "Potom budeme ako výbor konať. Lebo človek, ktorý spáchal trestné činy, by tu nemal medzi nami vôbec byť," dodal Raši.

Jarjabek je presvedčený, že reakcia na Matovičove konanie musí byť tvrdá. "Z tzv. morálnej autority sa stalo morálne bahno. On moralizuje celú spoločnosť a v rámci svojho klamstva sa neštíti ničoho. Vyzývam preto Igora Matoviča, aby sa vzdal poslaneckého mandátu, lebo sú na to dôvody, ktoré vychádzajú v tlači. On nemá čo hľadať v slovenskom parlamente," uzavrel.

Matovič minulý týždeň vyhlásil, že nechce byť chránený žiadnym premlčaním a žiada, aby mu bolo vznesené obvinenie. Chce tým dostať možnosť brániť sa na súde. "Len súd dokazuje, kto spáchal trestný čin a kto nespáchal. Vzneste mi obvinenie, ja sa chcem brániť niekde na súde," povedal s tým, že zastavením trestného stíhania mu to bolo znemožnené.

Líder OĽaNO-NOVA poukázal na to, že počas svojho podnikania zaplatil na daniach sumu približne 500 miliónov slovenských korún, čo je zhruba 16,5 milióna eur. "70.000 eur je položka, o ktorej uznesenie hovorí," upozornil s tým, že ide o zjavný nepomer. Podľa neho len hlupák môže uveriť skorumpovaným ľuďom, ktorí vedú Slovensko, že daňový podvodník je Matovič. Informácia o inom stave tachometra je pre neho nová. "Nemám si to ako preveriť," povedal podľa Plus jeden deň.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

11:00 Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

Poslanecký klub strany Most-Híd nepodporí v parlamente návrh ústavného zákona strany Smer-SD na zast…