Skripaľ? Tereza Spencerová upozorňuje na nové záhadné fakty

11. 1. 2019 22:00

Analytička Tereza Spencerová sa pri pondelkovej (7. január 2018-pozn. red) kávičke rozhliadla po svete. Radšej sa pozrite sami, čo všetko si všimla a ako to hodnotí.

Skripaľ? Tereza Spencerová upozorňuje na nové záhadné fakty
Foto: TASR
Popis: Policajti uzatvárajú vstup na parkovisko supermarketu po tom, ako objavili podozrivé auto, v blízkosti ktorého našli bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru.
reklama

„Britské úrady vraj už ,vedia všetko, čo je nutné vedieť‘ o otrave Sergeja Skripaľa, a pospájali reťazec jednotlivých ľudí vedúci od útoku v Salisbury až ,k Putinovi‘. A navyše vraj Londýn rozbil sieť ruskej vojenskej tajnej služby GRU v Británii, ale teraz má strach, čo mu urobí rozviedka SVR, nástupkyňa KGB, oveľa nebezpečnejšia, profesionálnejšia než GRU. Nie je bez zaujímavosti, že len dva dni predtým hackeri z Anonymous zverejnili ďalšiu várku dokumentov, ktoré ponúkajú inú verziu udalostí. V januári 2015 vraj Victor Madeira z vládou financovaného Institute for Statecraft v Londýne navrhol, že treba uvaliť sankcie proti Rusku a zopakovať okrem iného operáciu FOOT z roku 1971, keď Británia vypovedala 105 sovietskych diplomatov. Úlohou poverili šéfa dcérskej Integrity Initiative Chrisa Donnellyho, ktorý spolu s bývalým vrchným veliteľom britskej armády dospel k záveru, že Británia sa neubráni ruskému útoku a je nevyhnutné, aby to vláda pochopila. Najímajú teda Marka Andrewa Lavericka, experta na chemické a biologické zbrane z armádnych laboratórií v Porton Downe kúsok od Salisbury. V marci 2018 je otrávený Skripaľ so svojou dcérou a Integrity Initiative rozbieha informačnú operáciu, na základe ktorej vo finále mnohé európske krajiny vypovedúvajú ruských diplomatov. Tak kto má pravdu ? Anonymous sľubujú ďalšie dokumenty. A čo Londýn? A čo popcorn? Je ho dosť?“ pýta sa Spencerová na serveri iPrima.cz.

Zaujalo ju aj to, že vo Francúzsku stále pokračujú protesty hnutia žltých viest. A to vraj za účasti 50-tisíc ľudí. Demonštranti vzali útokom jedno z francúzskych ministerstiev a s pomocou vysokozdvižného vozíka vylomili dvere a pokúsili sa preniknúť do budovy.

V USA sa naplno rozbiehajú debaty, kto bude prezidentom v budúcom volebnom období. Súčasný šéf Bieleho domu Donald Trump má šancu obhájiť svoj post, ale niekdajší viceprezident Baracka Obamu Joe Biden si myslí, že by Trumpa dokázal poraziť. Len si to nechce overovať a kandidovať nehodlá.

Joe Biden

Joe Biden  Zdroj: TASR

Rusko a Irán oznámili ďalšiu spoluprácu. V Kaspickom mori budú spoločne preverovať svoje ozbrojené sily. Okrem toho ruská armáda získava skúsenosti v Sýrii a čaká, ako to bude so stiahnutím Američanov z tejto krajiny. Súčasný 45. prezident USA Donald Trump už síce oznámil, že vojaci Spojených štátov Sýriu opustia, ale nejaký čas to potrvá. A definitívne k tomu dôjde až vtedy, keď sa zaistí bezpečnosť Kurdov a štátu Izrael. Súčasne sa na Blízkom východe chystá konferencia o tom, ako ekonomicky postaviť Sýriu opäť na nohy. Účastníci sa vraj len nemôžu zhodnúť, či na debatu prizvú aj sýrskych zástupcov.

Pozornosti analytičky neuniklo ani dianie v CIA. „Sesterstvo ovládlo CIA: prvá žena na čele CIA Gina Haspelová, ktorá kedysi dohliadala na program mučenia, vymenovala ženy aj do vedenia analytického a technologického odboru a odboru špionážnych operácií. Fascinujúce,“ poznamenala.

Celý komentár nájdete na webe iPrima.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …