Skorumpovaní politici odmietli splniť naše požiadavky. Študenti idú opäť do ulíc. Po Bratislave sa pridávajú Košice aj Praha. Vieme, koho tam stretnete

5. 6. 2017 11:15

Stredoškolskí študenti dnes prejdú ulicami viacerých metropolitných miest a budú tak protestovať proti korupcii. Okrem Bratislavy sa k nim môžete pridať aj v Košiciach alebo v stovežatej Prahe. Síce je protest apolitický, študentov v uliciach podporia aj politici, ktorých v dave uvidíte ako súkromné osoby.

Skorumpovaní politici odmietli splniť naše požiadavky. Študenti idú opäť do ulíc. Po Bratislave sa pridávajú Košice aj Praha. Vieme, koho tam stretnete
Foto: TASR
Popis: Na snímke účastníci protestu proti korupcii na Námestí SNP v Bratislave
reklama

Stredoškolskí študenti Karolína Farská a Dávid Straka stáli v apríli za Veľkým protikorupčným pochodom, ktorý sa konal na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, odkiaľ sa dav presunul na Námestie SNP. Trasa druhého pochodu sa zmenila. Východiskový bod je na Námestí slobody, odkiaľ sa začne dav presúvať cez Kollárovo námestie, Obchodnú ulicu na Námestie SNP, kde by mal protest vyvrcholiť vystúpeniami viacerých rečníkov.

Ako uviedol jeden z organizátorov Dávid Straka na nedeľnej tlačovej konferencii, „chceli by sme očistiť kontrolné mechanizmy v štáte." Zároveň zdôraznil, že by chceli, aby štátne inštitúcie ako prokuratúra, polícia či súdy, ktoré majú na starosti boj proti korupcii, pracovali v súlade so zákonom. „Chceme, aby nechodili politici do politiky s tým, aby sa nabalili alebo si nakradli, ale aby niečo spravili pre tento štát. To je naša motivácia, aby sa tento štát mohol konečne zlepšiť," zdôraznil. Celé vyjadrenie si môžete prečítať TU.

Pridávajú sa Košice a Praha

„Skorumpovaní politici odmietli splniť naše požiadavky. Ľudia zodpovední za neriešenie a enormný nárast korupcie sú stále na svojich postoch,“ píše sa v podujatí študentov a dodávajú, že aby mali pochody väčší zmysel, budeme na nich zbierať podpisy pod protikorupčnú petíciu.

Protikorupčný pochod sa o 17. hodine začne aj v metropole východu, v Košiciach. Podľa údajov o podujatí na sociálnej sieti svoju účasť na ňom do tejto chvíle potvrdilo takmer 2000 ľudí. Medzi nimi aj poslanec Miroslav Sopko.

Podľa informácií Aktuality.sk na pódiu vystúpi herečka Dana Košická aj exzamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková. Z pódia v Bratislave sa má davu prihovoriť bývalý policajt, ktorý upozornil na čudné okolnosti prehliadky vo firme Ladislava Bašternáka, Jozef Lutter.

Reprofoto / Facebook: Veľký protikorupčný pochod / Trasa pochodu v Košiciach

O 17. sa bude pochodovať aj v susednej metropole Prahe pred slovenskou ambasádou. Svoju účasť na udalosti podľa sociálnej siete potvrdilo viac ako 200 ľudí.

Apolitický protest s politikmi

Organizátori protestu jasne deklarovali, že aj druhý protest ostane apolitický. Napriek tomu naši zákonodarcovia so študentmi a ich aktivitami sympatizujú a chystajú sa ich opäť podporiť svojou účasťou ako súkromné osoby. Svoju účasť pre Parlamentné Listy potvrdil predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Podľa jeho slov v dave budú aj poslankyňa Petra Krištúfková, Zuzana Šebová či poslanec Peter Pčolinský. „Minule sme ich podporili a nevidím dôvod, prečo by sme ich nemali podporiť znova. Korupcia sa nevyrieši tým, že premiér urobí tlačovku. Ryba smrdí od hlavy,“ uzavrel.

Účasť potvrdila aj najsilnejšia opozičná strana Sloboda a Solidarita. „Požiadavky študentov na vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila na odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika sú aj našimi požiadavkami,“ píšu sulíkovci v stanovisku s tým, že sú to rovnako požiadavky všetkých slušných občanov Slovenskej republiky, ktorí neskočili na protikorupčný marketing predsedu vlády Roberta Fica a veľmi dobre chápu význam ľudovej múdrosti, že ryba smrdí od hlavy.

Zatiaľ čo v dave nestretnete podpredsedu strany Ľubomíra Galka, poslanec SaS Martin Poliačik sa chystá na tvorbu časozberného videa.

Zdroj: Facebook/  Ľubomír Galko

ZDROJ: Facebook / Martin Poliačik

Svoje sympatie so stredoškolskými študentmi vyjadrilo aj hnutie Obyčajní ľudia. Svoju účasť pre PL potvrdil poslanec Jozef Viskupič, ktorý dodal, že v dave za hnutie bude spolu s Eduardom Hegerom, Annou Verešovou, Erikou Jurinovou, Jánom Maroszom, Alanom Suchánkom, Jánom Budajom a Gáborom Grendelom.

Predseda hnutia Igor Matovič sa prvého protestu nezúčastnil, ako sám povedal, lebo na neho padlo podozrenie, že stojí za jeho organizovaním. Ten aktuálny, podporil na sociálne sieti, kde nápisal,: „P.S. Dúfam, že dnes, ak môžete, študákov prídete podporiť. Vidíme sa.“

Zdroj: Facebook / Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

Zdroj: Facebook/ Igor Matovič

Prvý protest bol v apríli

Utorok 18. apríl bol deň prvého pochodu, na ktorom študenti žiadali vyšetrenie najväčších káuz Slovenska, a to Gorily a Bašternáka. Tínedžeri si za cieľ dali aj odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, o čo sa neúspešne snažili minulé leto opozičné strany v parlamente. Tŕňom v oku mladých bol aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý mal dozorovať v 61 prípadoch a nič nevyšetril. Čerešničkou na torte boli tzv. Mečiarove amnestie, ktoré medzičasom Ústavný súd SR zrušil. Viac sme o tom písali TU.

Na pódiu vtedy vystúpil aj herec Maroš Kramár. Ešte pred samotným podujatím sa vyjadril vo videu, ktoré sa za krátky čas stalo virálnym. Pozrieť si ho môžete TU.

Teraz podujatie zdieľa na svojom facebookom profile.

Mgr. Boris Kollár

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • predseda Národnej rady

Mgr. Jozef Viskupič

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • predseda samosprávneho kraja

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Raši: Matovičovi stav núdze vyhovuje.  Vyzývam ho, nech ho zruší

16:25 Raši: Matovičovi stav núdze vyhovuje. Vyzývam ho, nech ho zruší

Kĺzavý medián je už niekoľko dní nula, počet nových ochorení je v posledných dňoch väčšinou nula, al…