Škandál na pohrebe Srholca. Eucharistiu prijal aj protestant. Cirkevný právnik pení

13. 1. 2016 21:26

Počas poslednej rozlúčky s Antonom Srholcom prijal eucharistiu aj známy kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák. To vraj rozčúlilo „ambiciózneho“ cirkevného právnika a profesora z Ružomberka Jána Dudu. Podľa neho ide o vážne porušenie cirkevných zákonov. Karol Lovaš to vidí presne opačne.

Škandál na pohrebe Srholca. Eucharistiu prijal aj protestant. Cirkevný právnik pení
Foto: SITA
Popis: Anton Srholec
reklama

Podľa komentátora portálu Aktuality.sk a rehoľného kňaza Karola Lovaša pokiaľ „pokrstený kresťan, nekatolík verí v prítomnosť Krista v eucharistii, nič mu nebráni, aby za mimoriadnych okolností pristúpil pri omši k prijímaniu“.

Za mimoriadne okolnosti sa považuje napríklad sviatosť manželstva, veľké výročie či pohreb.
Na poslednej rozlúčke s Antonom Srholcom prijal eucharistiu aj protestant Daniel Pastirčák. To vraj nahnevalo cirkevného právnika a profesora z Ružomberka Jána Dudu.

„Katolícka cirkev pozná mnoho prípadov, keď nekatolícki kresťania prijímajú eucharistiu. Spochybňovať túto možnosť práve u Pastirčáka – uznávaného protestantského teológa je prejavom slaboduchej hlúposti,“ myslí si Lovaš.

„O Pastirčákovi som presvedčený, že pojmu ´katolícky´ (univerzálny) rozumie lepšie než desať, prepytujem, ružomberských profesorov teológie. Kdekoľvek inde na svete by bol pre katolíkov chodiacou reklamou,“ píše. „Ešteže Katolícka cirkev sa nekončí v Ružomberku. Trvalou súčasťou jej dejín sú i ľudia ako Daniel Pastirčák, presahujúci rámec ružomberského, čoraz viac insitného skanzenu,“ uzavrel svoj komentár Karol Lovaš.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…