Široký ako vlastník Váhostavu? Žitňanská za tým vidí aj svoj zákon

    0
    Majiteľ bratislavského Slovana Juraj Široký vypovedal vlani aj v kauze Váhostav (Autor: TASR)

    „Určite svoju robotu spravil tretí sektor, v tomto prípade určite svoju robotu spravil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ale aj som presvedčená, že ten samotný fakt, že od 1. februára bude platiť prísnejšia právna úprava, vytvára tlak aj na tieto firmy, aby si zvážili, ako sa budú správať do budúcnosti,“ reagovala ministerka.

    Široký sa priznal k vlastníctvu Váhostavu teraz, v minulosti ho odmietal a nefiguroval ani v registri konečných užívateľov výhod. ÚVO potvrdil, vo veci zverejnených konečných užívateľov výhod vydal pri Váhostave rozhodnutie. Podľa SME a Denníka N mal stavebný gigant dostať aj pokutu.

    Sankcie sa sprísnia

    Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, podrobnosti vrátane výšky pokuty preto nie sú známe. Podľa doterajšieho zákona môže pokuta v takýchto prípadoch dosiahnuť 10.000 až jeden milión eur. Nový protischránkový zákon sankcie sprísni. Nepravdivé informácie v registri partnerov verejného sektora môžu byť potrestané aj odobratím hospodárskeho prospechu, alebo výmazom partnera verejného sektora z registra. Žitňanská nevylučuje, že príklad Širokého budú nasledovať aj ďalší.

    „Nevylučujem to, pretože tá nová právna úprava, ktorá bude platiť od 1. februára je jednoducho tvrdšia pokiaľ ide o sankcie, aj pokiaľ ide o samotný proces prešetrovania jednotlivých zápisov je veľmi otvorená pre aktivity tretieho sektora, čiže ten tlak sa určite zvyšuje,“ doplnila Žitňanská.

    Široký v minulosti vlastníctvo spoločnosti odmietal a nefiguroval ani v registri konečných užívateľov výhod. Ako upozornil Denník N, pôvodne v ňom Váhostav zverejnil len troch členov štatutárneho orgánu. “Nie som vlastníkom Váhostavu, ani som nikdy nebol,” povedal Široký vlani v apríli na súde s denníkom.

    “Tieto dve skutočnosti nie sú rozpore. V čase, keď pán Široký dal vyhlásenie, bolo pravdivé a vplyv vo Váhostave získal neskôr,” reagoval hovorca stavebnej spoločnosti Tomáš Halán.

    “Je zarážajúce, že z takej inštitúcie, ako je ÚVO, sa informácia o uložení pokuty, ktorá nie je zatiaľ nikde zverejnená, dostane skôr k novinárom ako k samotným účastníkom konania. Rozhodnutie ÚVO nebolo Váhostavu do dnešného dňa doručené a spoločnosť si počká na jeho doručenie. Po vyhodnotení rozhodnutia podnikne prípadné ďalšie kroky,” citoval Denník N Halána.

    Overovanie tretími osobami

    Nový zákon o partneroch verejného sektora (tzv. protischránkový zákon) nadväzuje na doterajšiu právnu úpravu o boji proti praniu špinavých peňazí. Pokrýva všetky formy nakladania s verejnými zdrojmi. Firmy uchádzajúce sa o ne budú povinné registrovať sa v registri partnerov verejného sektora a zverejniť vlastnícku štruktúru, až na úroveň konečného užívateľa výhod.

    Na internete verejne dostupný register má viesť Okresný súd v Žiline.

    Údaje v ňom budú prechádzať procesom preventívnej verifikácie tretími osobami – advokátmi, bankami, daňovými poradcami, audítormi a v rámci pripomienkovania bol okruh rozšírený aj o notárov.

    Budú podávať návrh na zápis partnera verejného sektora do registra a budú spoluzodpovední za pravdivosť údajov. V opačnom prípade hrozia sankcie, ktoré by mali byť citeľne odstrašujúce.

    - Reklama -