Silvestrovský masaker v Istanbule: Vicepremiér informuje o podrobnostiach

6.1.2017 17:29

Turecký podpredseda vlády Veysi Kaynak oznámil, že bezpečnostné zložky tušia, kto mohol stáť za útokom v istanbulskom klube Reina, kde zomrelo 39 ľudí. Agentúra Reuters s odvolaním sa na politika píše, že útočníkom mohol byť Ujgur. Ujguri sú príslušníci turkického etnika moslimského vyznania, väčšina z nich žije v Číne.

Silvestrovský masaker v Istanbule: Vicepremiér informuje o podrobnostiach
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Istanbul býval označovaný za jednu z perál niekdajšej rozľahlej tureckej ríše. Po silvestrovskej noci sa z neho stala krvavá perla. Do tamojšieho nočného klubu Reina vtrhol útočník so samopalom, zabil ochranku pri vchode a potom rozpútal vo vnútri peklo. Postrieľal 39 ľudí a bohužiaľ utiekol. Turecké úrady však podľa vicepremiéra Kaynaka tušia, kde by sa mohol v súčasnosti skrývať. Bezpečnostné zložky vraj odhalili identitu teroristu a pravdepodobné miesto, kde sa zdržiava.

K útoku sa prihlásil Islamský štát s tým, že ide o pomstu za účasť tureckých ozbrojených síl v bojoch v Sýrii.

Turecká polícia urobila raziu v jednej z okrajových štvrtí Istanbulu a zadržala osoby, ktoré podozrieva, že by mohli mať s útokom niečo spoločné. Medzi zadržanými boli podľa správ tureckých médií aj Ujguri – príslušníci turkického etnika moslimského vyznania.

Hoci niektorí z tých, ktorí masaker v klube prežili, tvrdili, že útočníkov mohlo byť aj viac, podpredseda vlády Kaynak to jasne vylúčil. Útočník bol vraj podľa všetkých zistení len jeden. To však neznamená, že zločincovi niekto nepomáhal pri úteku. Vraj mohol mať komplica.

Celú správu si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp

Ďalšie články z rubriky

Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

14:35 Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

Pri voľbe nového policajného prezidenta sa podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča nič nezmení a "st…