Silný vodca a menej demokracie. Takú budúcnosť si pre našu krajinu želá takmer štvrtina Slovákov

27.12.2018 10:45

PRIESKUM Tvrdšiu ruku, silného vodcu a menej demokracie si praje takmer štvrtina Slovákov. Budúcnosť Slovenska ako krajiny s vyššou mierou autoritárskeho riadenia by privítali najmä voliči ĽSNS, ale aj SNS či Smer SD.

Silný vodca a menej demokracie. Takú budúcnosť si pre našu krajinu želá takmer štvrtina Slovákov
Foto: SITA
Popis: Predseda ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý realizovala pre denník SME v prvej polovici decembra na vzorke 1019 respondentov. Agentúra sa respondentov pýtala, aké riešenie by podľa nich najviac pomohlo Slovensku do budúcnosti.

Až 23% opýtaných sa vyjadrilo, že do budúcnosti by Slovensku pomohol autoritatívnejší režim so silným vodcom, ktorý by obmedzil demokraciu. Podľa slov sociológa Ľubomíra Falťana to nie ja tak málo. Na druhú stranu však hovorí, že ho tento výsledok neprekvapuje. "Ľudia sú veľmi znechutení a nahnevaní," vysvetľuje. Aktuálnu situáciu na politickej scéne vnímajú podľa neho ako chaos a neporiadok.

Pevnú ruku silného vodcu si podľa výsledkov prieskumu želajú najmä muži, ľudia starší 65 rokov so základným vzdelaním, dôchodcovia, ľudia žijúci sami, vdovci, ktorých príjem v čistom nepresahuje 500 eur. 

Najmä obyvatelia chudobnejších regiónov majú podľa Falťana pocit, že "kdekto si kdečo môže dovoliť". Okrem tejto frustrácie majú podľa neho aj ďalšiu, ktorá plynie z ich presvedčenia, že nemajú dosah na veci, ktoré sa okolo nich dejú. Z toho dôvodu majú ľudia tendenciu vyhľadávať „spasiteľa“, ktorý urobí poriadok, objasňuje sociológ. 

ĽSNS, ale aj Smer či SNS

Nie je žiadnym prekvapením, že najsilnejšia sa túžba po silnom vodcovi ozýva z radov elektorátu ĽSNS. Spomedzi voličov strany Mariana Kotlebu, si želá autoritárskeho vodcu až 45 percent. 

"Nie je to prekvapivé zistenie, keďže z úst predstaviteľov tejto strany pravidelne zaznievajú kritické vyjadrenia na demokraciu a demokratické inštitúcie," reaguje na to ďalší sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus. 

Druhá najsilnejšia podpora myšlienky silného vodcu je medzi voličmi Smer SD, až 38 percent." Je to základňa ľudí, ktorí majú určitý pocit ohrozenia. Sú to ľudia z chudobnejších regiónov,“ opisuje Falťan nálady medzi voličmi strany Roberta Fica. 

Slosiarik pripisuje vysoké percentá voličov Smeru v prospech autoritárskeho režimu aj ich veku. Medzi voličmi Smeru je totiž veľa seniorov nad 65 rokov, z ktorých si až tri štvrtiny ľudí stále myslí, že sa im lepšie žilo za socializmu. Túto skutočnosť ukázal aprílový prieskum Focusu pre Konzervatívny inštitút.

Podpora silného vodcu je veľmi citeľná aj medzi voličmi SNS. Pevnejšiu ruku by preferovalo až 27 percent voličov národniarov. Politológ Grigorij Mesežnikov dokonca upozorňuje, že v skutočnosti môže byť podpora ešte výraznejšia, než akú ukázal prieskum. Keby mala strana podľa neho viac percent, narástol by aj počet priaznivcov vládnutia tvrdej ruky. Medzi voličmi SNS je totiž podľa neho aj množstvo skrytých sympatizantov autoritatívneho vládnutia.

V prípade Smeru zase podľa Mesežnikova ide o to, že z pozície silnej vládnej strany s výrazným lídrom Smer prirodzene priťahuje ľudí, ktorí chcú autoritatívny režim a preto je túžba po pevnej vládnej ruke medzi Ficovými voličmi tak vysoká. 

Čo sa týka ostatných strán, pevnú ruku by chcelo až 19 percent voličov Sme rodina, 18 percent voličov KDH a rovnako tak Most-Híd, 13 percent podporovateľov SaS a len 10 percent voličov OĽaNO.

Obdobné nálady ako ukázal prieskum Focusu na Slovensku, sú podľa Slosiarika aj v ostatných krajinách Vyšehradskej štvorky. V Maďarsku a Poľsku sa v prieskume Globsec vyslovilo za autoritatívnejší režim až 26 percent opýtaných. V rovnakom prieskume sa za silného vodcu vyslovilo 24 percent opýtaných Slovákov. Na čele sa umiestnilo Česko kde to bolo až 30 percent respondentov. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

20:15 Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na jeho malijského právnika a podporovateľov.