Šikanovanie, sexuálne obťažovanie a vydieranie v britskej politickej strane. Kto stojí za smrťou mladého aktivistu?

29. 11. 2015 12:47

Britský minister pre medzinárodný rozvoj Grant Shapps odstúpil v sobotu z funkcie v súvislosti s kauzou údajného šikanovania v Konzervatívnej strane. Informovala o tom agentúra AP.

Šikanovanie, sexuálne obťažovanie a vydieranie v britskej politickej strane. Kto stojí za smrťou mladého aktivistu?
Foto: SITA
Popis: Britský minister pre medzinárodný rozvoj Grant Shapps
reklama

Shapps poslal list so svojou rezignáciou premiérovi Davidovi Cameronovi, v ktorom okrem iného uviedol, že "konečná zodpovednosť by mala byť na mne". Shapps bol do volieb v máji 2015 predsedom Konzervatívnej strany.

Škandál vypukol v súvislosti so smrťou mladého aktivistu Eliotta Johnsona, ktorého v septembri vo veku 21 rokov našli mŕtveho na železničnej trati. Mladík, ktorý pravdepodobne spáchal samovraždu, predtým obvinil organizátora mládežníckeho krídla konzervatívcov Marka Clarkea zo šikanovania.

Clarke obvinenia odmieta, ale zo strany bol vylúčený po tom, ako ho zo šikanovania, sexuálneho obťažovania a vydierania obvinili aj ďalší konzervatívci. Na Shappsa sa zniesla vlna kritiky za to, že ignoroval podnety zo strany šikanovaných činovníkov strany ohľadom Clarkeových praktík.

"Hoci strana ani ja sám som nenašiel žiadne písomné záznamy o šikanovaní, sexuálnom zneužívaní alebo vydieraní, ktoré by boli doručené do úradu predsedu v období pred voľbami, nemôžem sa zbaviť pocitu, že ten nepretržitý prúd menších a miernejších podnetov mal spustiť poplach asi už skôr," napísal Shapps v liste.

Cameron v sobotu vyhlásil, že Johnsonova smrť "je tragickou stratou talentovaného mladého života" a že v strane prebehne prešetrovanie pod dohľadom nezávislého právnika.Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…