Šichtařová opísala niečo, čo z úst českých politikov často nezaznieva. Ide o peniaze

5. 8. 2019 7:04

Sociálni demokrati v Česku často poukazujú na to, že z krajiny odtekajú desiatky až stovky miliárd korún na dividendách. Ich rétoriku prevzal aj premiér Andrej Babiš (ANO), ktorý tiež začal vyhlasovať, že by bolo dobré udržať peniaze zarobené v Českej republike doma. Ekonómka Markéta Šichtařová však upozorňuje, že toto uvažovanie má aj svoju odvrátenú stranu, o ktorej politici neradi hovoria. Ona však nie je politik, a tak sa rozhodla tieto riziká opísať.

Šichtařová opísala niečo, čo z úst českých politikov často nezaznieva. Ide o peniaze
Foto: Archív M. Š.
Popis: Markéta Šichtařová

Myšlienka, že peniaze zarobené v Česku by nemali z krajiny odtekať, znie pekne a nejeden politik sa tohto nápadu chopí. Ekonómka Markéta Šichtařová však v blogu na serveri iDnes.cz upozorňuje, že tento nápad má aj svoju odvrátenú temnú stranu. A tú sa na rozdiel od uvedených politikov nezdráha opísať.

„Predstavme si čisto hypoteticky, že všetky zahraničné firmy nejako donútime, aby svoje zisky reinvestovali u nás a neodvádzali ich do zahraničia. Lenže k čomu to povedie? Odpoveď: ak to povedie k stavbe ďalších skladov, nijako sme si tým nepomohli.

Zamestnali sme totiž síce ľudí v sklade, ale títo ľudia potom budú chýbať iným českým firmám a živnostníkom, ktorí pre nedostatok ľudí nebudú schopní prevádzkovať svoje vlastné živnosti,“ napísala.

„Postavíme z reinvestovaných dividend ďalšiu montovaciu halu – a aby v nej mal kto pracovať, privezieme do nej z Ukrajiny robotníkov. Donútime Amazon reinvestovať zisky a rozšíriť sa – a vo vedľajšej dedine nebude fungovať krčma ani škola, pretože v nej nebude mať kto pracovať,“ varovala ekonómka.

Krátko povedané, snaha udržať dividendy doma môže zaváňať snahou o zabetónovanie starej štruktúry českej ekonomiky, ktorá Česku v dlhodobej perspektíve ani trochu nepomôže.

Celý text nájdete na webe iDnes.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegrini o Smere: Nie sme výťahová či autobusová strana. Ani deštruktívna skupinka

12:04 VIDEO Pellegrini o Smere: Nie sme výťahová či autobusová strana. Ani deštruktívna skupinka

Strana Smer-SD má síce nového volebného lídra, ale stále rovnaký cieľ, vyhrať voľby a pokračovať v p…