Šichtařová: Taliansko si robí z Bruselu srandu. Banky sú v kríze, jedného dňa to vybuchne

10.10.2018 7:00

Česká ekonómka Markéta Šichtařová sa tentoraz na svojom blogu zamerala na to, aká je vlastne správna definícia často používaného slova „populizmus“. Populisti sú podľa nej rozhodne tí, ktorí v čase rastu žijú na dlh. To je vraj príklad českej vlády. „Ale kam sa hrabe na taliansku vládu. To je totiž populizmus na druhú,“ napísala. Ako ďalej poznamenala, Taliansko si robí z Európy srandu, a v súvislosti s tým uviedla, že Taliani doslova vybabrali s Bruselom. Pohrozili mu, že po brexite by mohol prísť o ďalšiu ovečku, a ten má teraz plné nohavice, dodala.

Šichtařová: Taliansko si robí z Bruselu srandu. Banky sú v kríze, jedného dňa to vybuchne
Foto: archív
Popis: Markéta Šichtařová, ekonómka a riaditeľka spoločnosti Next Finance s.r.o.

„Podľa najrozšírenejšej definície je populizmus v politike prístup spočívajúci v snahe osloviť ,bežného‘ človeka, ktorý sa domnieva, že establishment neháji či prehliada jeho záujmy. Takže ak prijmem toto vysvetlenie, potom sú v politike populisti všetci tí, ktorí sa chcú dostať k moci, pretože všetci ,oslovujú bežného človeka‘ a logicky ho oslovujú s tým, že ich politický program spočíva v niečom inom ako program tých, ktorí už v politike sú,“ zhrnula Šichtařová, podľa ktorej je taká definícia hlúposť a točenie sa v kruhu.

Sama sa vraj prikláňa skôr k vysvetleniu, že populisti sú tí, ktorí sľubujú nesplniteľné. A svoje nesplniteľné sľuby navyše chcú plniť na dlh. V rámci tejto definície vraj už nepredstavujú všetci politici populistov. „Populisti sú však rozhodne tí, ktorí v čase rastu žijú na dlh. To je príklad dajme tomu českej vlády. Ale kam sa hrabe na taliansku. To je totiž populizmus na druhú,“ píše ekonómka.

Hlavným dôvodom, prečo si to myslí, je vraj fakt, že talianska vláda sľúbila voličom dve veci, pri ktorých každý logicky uvažujúci človek pochopí, že nemôžu ísť dokopy: vláda sľúbila, že zníži dlh a zároveň zavedie nepodmienený príjem. „To znamená, že každý človek bez ohľadu na to, či to potrebuje, dostane od vlády peniaze. K tomu vraj ešte talianska vláda zvýši dôchodky a zníži vek odchodu do dôchodku. A ten dlh k tomu potom znížime ako? Jednoducho rozprávka o tom, ako budú v Taliansku lietať bez práce pečené holuby do huby,“ glosovala Šichtařová sľuby talianskej vlády.

Taliansky minister financií na to vraj, pochopiteľne, hovorí, že nemá peniaze. Politici z vládneho Hnutia piatich hviezd mu však pragmaticky oznamujú, že keď nenájde peniaze v rozpočte, poletí, pripomenula Šichtařová. „Minister jednoducho musí byť lojálny káder. V skutočnosti však hlavne musí byť kúzelník, pretože tam, kde nič nie je, ani smrť neberie. Tam, kde peniaze nie sú, ich asi bude musieť vyčarovať,“ dodala ekonómka.

Jedno „riešenie“ by tu však podľa jej slov predsa len bolo. Totiž zaplatiť to všetko na dlh. „Vláda ministrovi navrhla rozpočet s trojnásobným deficitom než vlani. Tým sa síce mlčky prejde onen sľub o znížení dlhu, ale volič iste viac ocení peniaze za nič ako zníženie dlhu, takže kto by si s tým lámal hlavu?“ poznamenala s tým, že to má však háčik. Taliansko totiž má už dnes dlh na úrovni 133 % HDP a je jednou z najzadlženejších krajín na svete.

Do 15. októbra majú členské krajiny eurozóny predložiť Európskej komisii návrh štátneho rozpočtu a z vysokých miest zaznieva, že by Európska komisia mohla prvýkrát v histórii vetovať štátny rozpočet jedného z členských štátov. „Ľuďom v Bruseli stačilo, keď hasili poslednú dlhovú krízu a potom mali veľký stres z drámy okolo Grécka. A súčasný vývoj v Taliansku môže spôsobiť ďalšiu dlhovú drámu,“ pripomenula ekonómka s tým, že Taliansko je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny a nemožno ju obetovať.

„Prvýkrát by mohlo dôjsť k tomu, že Komisia uvalí na niektorú krajinu pre rozpočet sankcie,“ uviedla a dodala, že talianski populisti však prišli s prefíkanejším návrhom. Na rok 2019 rozpočet pre nejakú Európsku komisiu vraj meniť nebudú, ale v ďalších rokoch ho už budú znižovať. „Za svoj cieľ si dali, že v roku 2021 budú mať deficit rozpočtu ,len‘ 2,0 %. Dve percentá?! Šialené. Zmysel by pri takej zadlženej krajine dával prebytok, nielen kozmeticky nižší deficit,“ zhrozila sa Šichtařová.

„Taliansko si skrátka robí z Európy vedome srandu. A aby si na Taliansko Európa veľmi neotvárala ústa, vlastne tým Taliani Bruselu diplomaticky povedali, že majú v ruke odistenú bombu,“ myslí si ekonómka s tým, že niektorí čelní predstavitelia vládnucej politickej strany už začali do médií vyhlasovať, že by Taliansku bolo lepšie, keby nemalo euro. „Inými slovami, Taliani s Bruselom jednoducho vybabrali. Pohrozili mu, že po brexite by mohol Brusel prísť o ďalšiu ovečku. A to by tak ešte chýbalo, aby bruselskí úradníci potom nemali komu vládnuť!“ poznamenala.

„Brusel pochopil a má už plné nohavice,“ pokračovala s tým, že netrvalo dlho a európsky komisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici vyhlásil, že je v záujme členských krajín eurozóny, aby bolo Taliansko v eurozóne. „Brusel jednoducho nedovolí Taliansku vystúpiť z eurozóny. Skončilo by sa to ako brexit: všetci schopní politici na oboch stranách sa vyparili ako para nad hrncom a výsledkom je len nezvládaný chaos na oboch stranách,“ dodala.

A chaos už môže byť podľa Šichtařovej blízko, pretože Taliani prešli na politiku ľubozvučných táranín pre hlupákov. „Minister Matteo Salvini v televízii vyhlásil, že si myslí, že v Európe existuje niekto, kto by chcel priviesť Taliansko na kolená, aby kúpil talianske firmy pod cenu. To je taký výkvet propagandy, že by sa za ňu nemusel hanbiť ani Goebbels,“ napísala ekonómka a dodala, že svojím spôsobom má však Salvini pravdu: má pravdu v tom, že sa to tak môže skončiť. Ale na takom konci rozhodne nikto nepracuje viac než on sám.

Matteo Salvini

Matteo Salvini  Zdroj: TASR

Ekonómka si všíma, že finančníci v New Yorku, Londýne a Frankfurte nemajú z diania v Taliansku vôbec radosť. Naopak sa vraj tohto diania boja. „Boja sa, že by mohli prísť o svoje peniaze, ktoré investovali do talianskych dlhopisov. Ceny týchto dlhopisov sa už prudko prepadajú. A prepad talianskych dlhopisov so sebou sťahuje aj akcie talianskych bánk. A tým sa začína celoeurópsky malér. A európsky malér môže pokračovať globálnym,“ uviedla.

Ak by padli choré talianske banky, hrozí, že padnú aj zdravé talianske banky, a potom hrozí, že padnú aj banky inde v Európe. Práve preto sa podľa Šichtařovej musí Európa s Talianskom dohodnúť. A Brusel to vraj veľmi dobre vie. „Na Taliansko si preto Európa nemôže dovoľovať tak, ako si dovoľuje na viac-menej bezzubé Maďarsko. Alebo všeobecne na celú strednú Európu,“ podotkla. A ako sa to podľa ekonómky skončí? „Európska komisia bude prehovárať Taliansko, aby sa tak nezadlžovalo, ale nič nebude vyhrocovať. Taliansko bude ďalej žiť z cudzích peňazí a nebude si z toho nič robiť. A jedného dňa to vybuchne,“ uzavrela s tým, že potom to zaplatí celá Európa a Taliansko so sebou do bankrotu pravdepodobne niekoho strhne.

Pôvodný text nájdete na webe iDnes.cz.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vybuchne časovaná ´eurobomba´?  Ústavný súd má už len týždeň

0:00 Vybuchne časovaná ´eurobomba´? Ústavný súd má už len týždeň

Ak Ústavný súd do týždňa nerozhodne, zlý zákon o voľbách do europarlamentu spôsobí problémy Kresťans…