Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

28. 2. 2020 23:59

Ekonómka Markéta Šichtařová sa vo svojom blogu na serveri iDNES.cz zameriava na to, že je nová doba. Napríklad si všimla, že Hongkong sa rozhodol rozdávať ľuďom peniaze. Každý, kto má viac ako 18 rokov, vraj dostane 10-tisíc hongkonských dolárov. Čo to podľa nej znamená?

Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo
Foto: Archív M. Š.
Popis: Markéta Šichtařová
reklama

„Vlády zvyčajne vyberajú dane, a ak naopak niekomu niečo dávajú, potom ako pomoc v núdzi. A zvyčajne sa taká pomoc týka len niekoho a nie všetkých. Alternatívne po vzore dotovaného cestovného sa pomoc týka tých, ktorí využívajú jednu vybranú službu. Ale rozdať peniaze každému?“ pýta sa Šichtařová na krok v Hongkongu.

„Presne toto kedysi v učebniciach makroekonómie opisoval nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Milton Friedman ako hypotetickú možnosť, ako ovplyvniť ekonomiku, keď už bežné kroky centrálnej banky nefungujú. Keď skrátka centrálna banka už vystrieľala muníciu a nikto si z nej nič nerobí. Volal to helikoptérové peniaze a tvrdil, že aby ľudia viac utrácali, treba rozdať peniaze všetkým. Ako keď vrtuľník krúži nad davom a sype na neho bankovky,“ uvádza Šichtařová.

„V kontinentálnej Číne by asi tiež radi, ale zase toľko peňazí na rozdanie miliarde ľudí nemajú. Tak aspoň ostošesť znižujú úrokové sadzby a premýšľajú, aké by ešte mohli zaviesť dotácie a intervencie. Má to len jednu chybičku na kráse. Chýbajúceho človeka úverom nenahradíš. Keď továreň stojí, pretože jej zamestnanci trčia doma v karanténe, ani bezúročný úver to do poriadku nedá,“ pokračovala Šichtařová a komentovala situáciu, keď čínska ekonomika je zasiahnutá koronavírusom.

Žena s ochranným rúškom, okuliarmi a gumennými rukavicami cestuje v takmer prázdnom vlaku metra v Pekingu

Žena s ochranným rúškom, okuliarmi a gumennými rukavicami cestuje v takmer prázdnom vlaku metra v Pekingu. Zdoj: TASR

„Vrtuľníkové peniaze boli ešte pred piatimi rokmi fantazmagóriou. Dnes sú realitou. Zatiaľ v Hongkongu. Zatiaľ. Záporné úroky boli tiež pred desiatimi rokmi fantazmagóriou. Asi ako ísť si kúpiť rožok a dostať za to od predavača zaplatené. Odvtedy sme si na ne už zvykli. V Európe,“ myslí si ekonómka a rozvíja skutočnosť, že koronavírus teraz prichádza aj do Európy.

„Takže takto: U nás sa objavujú názory, že musíme zabrániť ľuďom, aby vykúpili obchody, a preto treba predaje regulovať. Takže každý by si smel kúpiť napríklad len dve konzervy. Nájdi tri rozdiely oproti vrtuľníkovým peniazom a záporným úrokom,“ píše.

„To všetko je totiž iná fasáda toho istého: je to socialistické zlo dané vierou, že nejaká múdra hlava môže naplánovať svet,“ dodáva.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nové opatrenia pre COVID-19 platné od pondelka 6. 4. Týkajú sa najmä ľudí prichádzajúcich zo zahraničia

17:20 Nové opatrenia pre COVID-19 platné od pondelka 6. 4. Týkajú sa najmä ľudí prichádzajúcich zo zahraničia

Od pondelkového (6. 4.) rána 7.00 h do platnosti vstúpia nové opatrenia, ktoré boli prijaté vládou S…