Šialený socialista Timmermans. Toto všetko vraj chystá

12.10.2019 5:58

Frans Timmermans zasadne do kresla podpredsedu Európskej komisie. A tam to podľa všetkého hodlá vziať od podlahy. Chce sa postarať o to, aby Európska únia do roku 2030 znížila emisie skleníkových plynov najmenej o 50 percent oproti roku 1990. Uhlíkovo neutrálnou sa má EÚ stať do roku 2050. Ale keď sa český europoslanec Alexandr Vondra (ODS) pýtal, koľko to bude stáť, Timmermans mu neodpovedal. Možno aj preto ho niektorí európski politici volajú „šialený socialista“.

Šialený socialista Timmermans. Toto všetko vraj chystá
Foto: TASR
Popis: Frans Timmermans

Server Echo24.cz napísal, že Timmermans sa stane podpredsedom Komisie vďaka hlasom sociálnych demokratov, medzi ktorých sám patrí, ľudovcov a zelených. A možno práve zeleným sa chcel zavďačiť najviac, keď pri povestnom grilovaní v Európskom parlamente vyložil na stôl svoje plány. Pokiaľ dostane šancu, postará sa o to, aby sa ekonomika krajín EÚ značne premenila.

Lenže keď sa Alexandr Vondra spýtal, koľko to bude stáť a kde sa na to vezmú peniaze, Timmermans podľa servera Politico odpovedal len, že bude treba nájsť nové zdroje v podobe nových daní.

„Šermoval biliónmi eur, ale tie nie sú k dispozícii. Jeho riešenie je zaviesť nové dane, ktoré zdražia bývanie, kúrenie aj dopravu. A o daniach, pretože nie sú populárne, rozhodovať nie konsenzom, teda súhlasom všetkých členov EÚ ako doteraz, ale väčšinovým hlasovaním. Keď som vyjadril obavu, že taká radikálna politika povedie ľudí v Európe do ulíc a obráti sa proti EÚ, ostatní zvážneli, ale o chvíľu sa zase vrátili k svojmu verklíku a snu o bezuhlíkovom svete,“ uviedol Alexandr Vondra.

Alexandr Vondra

Alexandr Vondra. Zdroj: Hans Štembera

Hoci väčšina európskych ľudovcov Timmermansa podporila, český poslanec EP Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) sa k nemu staval podobne kriticky ako Alexandr Vondra. Má dojem, že Timmermans vo svojich plánoch počíta s rastom európskej ekonomiky, lenže tá rásť nemusí. A pokiaľ bude trvať napríklad na prísnych emisných limitoch pri automobiloch, zasiahne tvrdo aj českú ekonomiku, ktorú automobilový priemysel do značnej miery ťahá.

Oproti tomu europoslanec za českých Pirátov Mikuláš Peksa, ktorý sa stal členom zelenej frakcie v EP, tvrdí, že sa Česi vlastne nemajú čoho báť. „Vďaka zásade jednomyseľnosti v daňových otázkach môže Česko vetovať všetko, s čím nebude súhlasiť. Verím, že Európa nám naopak môže pomôcť v boji s daňovými únikmi,“ povedal Mikuláš Peksa.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rusková: Pán prokurátor, nepoznáte ma. Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom

11:56 Rusková: Pán prokurátor, nepoznáte ma. Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom

Exmanželka Pavla Ruska obžalovaného v kauze televíznych zmeniek Viera Rusková tvrdí, že vedela o ich…