Sfixľujete chemický útok v Sýrii, podozrieva Rusko Západ. Tereza Spencerová má viac informácií

29. 8. 2018 8:50

V Sýrii sa možno schyľuje k ďalšej konfliktnej situácii. Rusko tvrdí, že sýrski povstalci s pomocou Západu plánujú vykonať chemický útok a potom zvaliť vinu na Asadovu vládu.

Sfixľujete chemický útok v Sýrii, podozrieva Rusko Západ. Tereza Spencerová má viac informácií
Foto: TASR
Popis: Trosky na ulici po údajnom chemickom útoku v sýrskom meste Dúmá
reklama

Chemické zbrane sa v súvislosti so Sýriou skloňujú vo všetkých pádoch už dlhé mesiace. Asadovu vládu niekoľkokrát obvinilo medzinárodné spoločenstvo, že používa v boji proti povstalcom zakázané vojenské prostriedky. Sýrsky prezident však vždy tvrdil, že chemické útoky sú zinscenované a stoja za nimi naopak povstalci. Zatiaľ naposledy údajne použila sýrska vláda chemické zbrane pri útoku na pozície povstalcov v Dúme.

Vtedy sa proti tomu ostro postavil aj Donald Trump, ktorý nariadil letecké údery na jedno z vládnych letísk. Naopak Rusko sa postavilo na stranu svojho sýrskeho spojenca. Na rozdiel od tejto situácie sa tentoraz hovorí o chemickom útoku ešte predtým, ako k nemu došlo. Ruské ministerstvo obrany v sobotu uviedlo, že povstalci plánujú vykonať chemický útok v provincii Idlib. „Ich cieľom je z útoku následne obviniť Asadovu vládu a prinútiť tak Západ k vojenskej reakcii.“

Sýrsky prezident Bašár Asad

Sýrsky prezident Baššár Asad  Zdroj: SITA

Konkrétne hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov uviedol, že za plánovaným útokom stojí džihádistická skupina Výbor pre oslobodenie Levanty. Podľa zdrojov z ruskej armády už na miesto údajne dorazilo niekoľko kontajnerov s chlórom a na celej operácii sa vraj podieľa aj nemenovaný súkromný dodávateľ z Veľkej Británie či britskí spravodajcovia. „Džihádisti majú za úlohu simulovať záchranu obetí útokov chemickými zbraňami,“ doplnil hovorca ruského ministerstva.

Ako uvádza Deutsche Welle, obvinenie z ruskej strany prichádza len pár dní po tom, ako poradca Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť John Bolton varoval sýrsku vládu pred použitím chemických zbraní. „Sme znepokojení, že Asad opäť použije chemické zbrane. Ak k tomu aj napriek tomu dôjde, bude Washington reagovať veľmi tvrdo,“ cituje nemecká verejnoprávna rozhlasová stanica Boltonove slová, ktoré vyslovil počas svojej návštevy Izraela minulý týždeň.

Téme sa v jednom zo svojich pravidelných komentárov venuje aj analytička Tereza Spencerová. „Otázkou zostáva, či sa ,Asadov chemický útok‘ odohrá, keď ho Rusi, na základe informácií miestnych obyvateľov, vojenskej rozviedky aj špiónov sýrskej armády, ktorí korzujú po Idlibe, už ,prevarili‘. Odpoveď je možno divná, ale znie ÁNO. Stalo sa to už v prípade avizovaného ,Asadovho chemického útoku‘ v Dúme. Možno u nás proti realite bojujeme tým, že sa väčšinový ,recipient mainstreamových médií‘ o ,predpovedanom útoku‘ vôbec nedozvie. A tak bude z ,Asadovej brutality‘ náležite rozhorčený,“ napísala v pondelok na Facebooku Spencerová.

Zdroj: Facebook / Tereza Spencerova

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

18:00 Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

Nápad verejne špekulovať o plošnom, celoštátnom "blackoute" považuje bývalý premiér Mikuláš Dzurinda…