Sex za jedlo. Neziskové organizácie vraj hanebne zneužívajú vojnu v Sýrii

4. 3. 2018 6:00

Podľa zistení BBC dochádza v Sýrii k masívnemu zneužívaniu žien humanitárnymi pracovníkmi. Predovšetkým muži, ktorí pôsobia v tamojších distribučných centrách, ženám dávajú jedlo výmenou za vynútené sexuálne služby.

Sex za jedlo. Neziskové organizácie vraj hanebne zneužívajú vojnu v Sýrii
Foto: TASR
Popis: Sýrčania prechádzajú cez turecko-sýrsky hraničný priechod Oncupinar
reklama

Prvé prípady tohto druhu zneužívania sa však objavili už pred tromi rokmi v Jordánsku. Tvrdí to aspoň humanitárna pracovníčka Danielle Spencerová, ktorá príbehy o zneužívaní pre získanie základných potravín počula od sýrskych žien zdržiavajúcich sa v tamojších utečeneckých táboroch. To isté sa však podľa zistení BBC deje aj v Sýrii. Humanitárne organizácie spojené s OSN tvrdia, že si zneužívania žien neboli vedomé.

Ale nemenovaní humanitárni pracovníci hovoria, že toto správanie organizácie ticho tolerovali. „Na niektoré miesta totiž nemajú možnosť doručiť zásoby jedla bez miestnych sprostredkovateľov,“ uviedol jeden z nich. Na zneužívaní žien sa podľa dostupných informácií podieľajú predovšetkým miestni muži, ktorí tvoria posledný článok reťazca pri prerozdeľovaní humanitárnej pomoci. Ako uvádza BBC, niektoré ženy sa už odmietajú dostaviť do distribučných centier, pretože ľudia by si mysleli, že ponúkli svoje telo za pomoc, ktorú priniesli domov.

Informácie o masívnom zneužívaní sýrskych žien sa prvýkrát oficiálne objavili minulý rok v správe Populačného fondu OSN. „Boli zdokumentované mnohé prípady žien a dievčat, ktoré boli dokonca nútené sa dočasne vydať za miestnych humanitárnych pracovníkov v snahe pravidelne dostávať potravinovú pomoc. Prípadne získavali jedlo výmenou za pravidelné a vynútené sexuálne služby,“ cituje verejnoprávne britské médium zo správy.

„Spomínam si, ako jedna z takto sexuálne zneužívaných žien plakala a bola veľmi rozrušená, keď mi o tom všetkom rozprávala. Ženy a dievčatá musia byť chránené, keď sa snažia získať jedlo, mydlo a ďalšie základné potreby. To posledné, čo v takejto situácii potrebujete, je humanitárny pracovník mužského pohlavia, ktorý vám odmietne poskytnúť pomoc, ak s ním nebudete mať pohlavný styk. Niekde skutočne vopred predpokladali, že dostať jedlo bez sexu jednoducho nie je možné,“ hovorí Spencerová.

V lete 2015 došlo k stretnutiu zástupcov niekoľkých humanitárnych organizácií v jordánskom Ammáne, kde sa dohodli na zavedení istých kontrolných mechanizmov, ktoré by mali masívnemu sexuálnemu zneužívaniu žien v núdzi zabrániť. Prípady zo Sýrie však ukazujú, že prijaté opatrenia veľmi nepomohli. Spencerová navyše tvrdí, že aj napriek spomínanej schôdzke humanitárne organizácie tento problém ignorujú. „Vedelo sa o tom dlhé roky a aj tak sa neurobila náprava.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…