Separatisti znárodňovali ukrajinské firmy. Rusko to obhajuje a posiela Ukrajine tvrdý odkaz

1. 3. 2017 16:11

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes označil "znárodnenie" ukrajinských priemyselných podnikov úradmi samozvaných proruských republík v Donbase za reakciu na konanie vlády v Kyjeve. Informovala o tom agentúra TASS.

Separatisti znárodňovali ukrajinské firmy. Rusko to obhajuje a posiela Ukrajine tvrdý odkaz
Foto: SITA
Popis: Proruská demonštrácia v Donbase
reklama

Peskov vysvetlil, že "sme svedkami toho, že republiky (v Donbase už aj tak) odvrhnuté vládou v Kyjeve sa dostali do ešte zložitejšej situácie úplnou blokádou extrémistickými živlami". 

Kremeľský hovorca dodal, že v tejto situácii je zavedenie vonkajšej správy, ku ktorej dnes pristúpili vedenia oboch donbaských regiónov, "do istej miery pochopiteľné". "Ide o životy niekoľkých miliónov ľudí, ľudia potrebujú prežiť," zdôraznil.

Peskov sa domnieva, že vplyv Moskvy na neuznané republiky na východe Ukrajiny nie je neobmedzený, ale Rusko je pripravené pokračovať v úsilí o urovnanie ozbrojeného konfliktu, ktorý tam trvá od roku 2014.

Samozvané republiky vyhlásené na východe Ukrajiny prevzali dnes kontrolu nad priemyselnými podnikmi pod ukrajinskou jurisdikciou, ktoré pôsobia v Donbase. Tieto opatrenia sú reakciou Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR) na pretrvávajúcu blokádu železničných tratí medzi Donbasom a inými časťami Ukrajiny zo strany ukrajinských radikálov.

Vládne zdroje v DĽR podľa agentúry RIA Novosti uviedli, že zavedenie vonkajšej správy nad firmami pod ukrajinskou jurisdikciou umožní "rozšíriť možnosti (DĽR) v oblasti zahraničného obchodu".

Minister priemyslu a obchodu DĽR Alexej Granovskij pre RIA Novosti uviedol, že zámer vedení DĽR A LĽR orientovať sa na ruský trh a trhy iných krajín "je úplne reálny". Dodal, že firmy pôsobiace v Donbase sa začali orientovať na iné než ukrajinský trh už pred dvoma rokmi.

Peskov však dnes odmietol komentovať možnosti otvorenia sa ruského trhu pre produkciu znárodnených ukrajinských firiem z Donbasu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Je 1. jún – deň detí. Do materských a základných škôl sa vracia okolo 70 percent detí. Otvárajú sa aj kluby

7:00 Je 1. jún – deň detí. Do materských a základných škôl sa vracia okolo 70 percent detí. Otvárajú sa aj kluby

V pondelok sa do materských škôl vrátia deti, no za prísnych hygienických opatrení. Ako pre TASR uvi…