Šéfka škótskych konzervatívcov odstúpila. Chce sa venovať synovi a partnerke

29. 8. 2019 15:31

Líderka škótskych konzervatívcov Ruth Davidsonová vo štvrtok oznámila, že sa rozhodla odstúpiť zo svojho postu. K takémuto kroku pristúpila len deň po tom, ako sa britská vláda rozhodla prerušiť v druhom septembrovom týždni až do 14. októbra zasadnutie parlamentu, informuje agentúra AFP.

Šéfka škótskych konzervatívcov odstúpila. Chce sa venovať synovi a partnerke
Foto: TASR
Popis: Boris Johnson objíma pro-európsku líderku škótskej Konzervatívnej strany Ruth Davidsonovú
reklama

Davidsonová, ktorá v referende z roku 2016 podporovala zotrvanie Británie v Európskej únii, uviedla, že z postu šéfky strany odchádza, aby sa venovala svojmu malému synovi a partnerke.

Vo vyhlásení, ktoré zverejnila na Twitteri, však zmienila aj "rozpor, aký pociťovala v súvislosti s brexitom", všíma si AFP. 

Dodáva, že charizmatická politička, ktorá bola v minulosti vnímaná dokonca ako potenciálna líderka britskej Konzervatívnej strany, zároveň plánuje ostať poslankyňou v škótskom parlamente. 

Davidsonová (40) je ostrou kritičkou tzv. tvrdého brexitu, ktorý britský premiér Boris Johnson vníma ako realistickú možnosť vystúpenia Británie z Únie v prípade, že do 31. októbra obe strany nedospejú k vzájomne prijateľnej dohode. 

Davidsonová uviedla, že verí Johnsonovým uisteniam, že sa snaží vyjednať s Európskou úniou novú dohodu o vystúpení a v tomto úsilí ho podporuje. Svojich kolegov poslancov zároveň vyzvala, aby za takúto dohodu hlasovali, ak sa ju Johnsonovi podarí dosiahnuť. 

Johnson v stredu získal súhlas kráľovnej Alžbety II. na prerušenie zasadnutia parlamentu, čím sa pred odchodom Británie z EÚ naplánovaným na 31. októbra zníži počet rokovacích dní. Plánované prerušenie vyvolalo hnev opozičných poslancov ale aj časti konzervatívnych zákonodarcov, ktorí sú za zotrvanie Británie v EÚ.

Stovky demonštrantov vyšli v stredu večer na protest do ulíc Londýna a vyše milióna ľudí už podpísalo petíciu na stránke britskej vlády, ktorá žiada, aby parlament nebol rozpustený. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…