Šefčovič aj Junckerov hovorca: Tu je veľký zoznam nominantov krajín EÚ na funkcie v Bruseli

27. 8. 2019 20:01

S výnimkou dvoch mien — kandidátov Francúzska a Talianska — mala v utorok predsedníčka budúcej Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová k dispozícii všetkých nominantov krajín EÚ na obsadenie funkcií v exekutíve EÚ v rokoch 2019-2024.

Šefčovič aj Junckerov hovorca: Tu je veľký zoznam nominantov krajín EÚ na funkcie v Bruseli
Foto: TASR
Popis: Maroš Šefčovič (vpravo) a predseda EK Jean-Claude Juncker na archívnej snímke
reklama

Francúzsko malo svojho kandidáta do EK oznámiť v priebehu utorka a v Taliansku sa čaká na rozuzlenie rokovaní o novej vláde medzi Demokratickou stranou (PD) a Hnutím piatich hviezd (M5S). 

Von der Leyenová si v jednom prípade musí vybrať z dvoch kandidátov (muž a žena) a tiež môže niektorých nominantov odmietnuť, ak zváži, že nie sú odborne či morálne pripravení byť súčasťou jej tímu.

V priebehu tohto týždňa už bude rozhodovať aj o rozdelení portfólií medzi nominantov z členských krajín.

Prinášame prehľad kandidátov v jednotlivých krajinách:

BELGICKO:

Federálna vláda rozhodla, že po dvoch flámskych eurokomisároch bude frankofónnu časť krajiny v EK zastupovať súčasný vicepremiér, šéf diplomacie a minister obrany Didier Reynders (61).

Didier Reynders. Zdroj AP/TASR

V Európskom parlamente patrí do Aliancie liberálov a demokratov (ALDE). 

BULHARSKO:

Sofia navrhla doterajšiu eurokomisárku Mariju Gabrielovú (40). Patrí do tábora Európskej ľudovej strany (EPP).

Marija Gabrielová. Zdroj: AP/TASR

CYPRUS:

Cyperskou kandidátkou je Stella Kyriakidisová (63), ktorá bola v poradí treťou ženou na čele Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Je z tábora EPP.

ČESKÁ REPUBLIKA:

Premiér Andrej Babiš v pondelok oznámil, že jeho vláda opäť nominovala Věru Jourovú (55), členku ALDE.

Věrá Jourová. Zdroj: TASR

DÁNSKO:

Doterajšia dánska eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová (51) má dostať jedno z dvoch najvplyvnejších podpredsedníckych kresiel v EK a bude najvyššie postavenou "tvárou" európskych liberálov (ALDE) v kolégiu komisárov.

Margrethe Vestagerová. Zdroj: AP/TASR

ESTÓNSKO:

Estónska vláda na navrhla do Bruselu bývalú ministerku hospodárstva a infraštruktúry Kadri Simsonovú (42). V eurokomisii politicky posilní tábor ALDE.

FÍNSKO:

Nová socialistická vláda za eurokomisárku navrhla exministerku financií Juttu Urpilainenovú (44), ktorá v exekutíve EÚ posilní frakciu socialistov a demokratov.

Jutta Urpilainenová. Zdroj AP/TASR

FRANCÚZSKO:

Čaká sa na oznámenie nominácie.

GRÉCKO:

Atény prekvapili EÚ, keď do Bruselu poslali bývalého europoslanca Margaritisa Schinasa (57), doterajšieho hovorcu šéfa EK Jeana-Clauda Junckera z tábora EPP.

Margaritis Schinas. Zdroj: AP/TASR

HOLANDSKO:

Doterajší prvý podpredseda EK Frans Timmermans (58) má aj v budúcej exekutíve EÚ prisľúbené rovnako silné podpredsednícke kreslo. V EP zastupuje Stranu európskych socialistov (PES).

Frans Timmermans. Zdroj: AP/TASR

CHORVÁTSKO:

Vláda v Záhrebe vsadila na ženu,  europoslankyňu a dvojnásobnú starostku mesta Dubrovnik Dubravku Šuicovú (62). Je podpredsedníčkou skupiny EPP v Európskom parlamente.

ÍRSKO:

V eurokomisii pokračuje aj doterajší írsky eurokomisár Phil Hogan (59) z EPP.

Phil Hogan. Zdroj: AP/TASR

LITVA:

Jediným zástupcom európskej strany Zelení/Európska slobodná aliancia v EK bude litovský eurokomisár Virginijus Sinkevičius (28), bývalý poslanec litovského parlamentu a exminister hospodárstva a inovácií.

LOTYŠSKO:

Lotyšská vláda sa rozhodla ponechať v Bruseli svojho doterajšieho eurokomisára a podpredsedu EK zodpovedného za euro a sociálny dialóg Valdisa Domrovskisa (48). Politicky patrí do EPP.

Valdis Dombrovskis. Zdroj: AP/TASR

LUXEMBURSKO:

Po šéfovi EK Junckerovi budú mať Luxemburčania zastúpenie v Bruseli v podobe dvojnásobného ministra a europoslanca Nicolasa Schmita (65). Zaradí sa ku komisárom z PES.

MAĎARSKO:

Vláda v Budapešti navrhla za eurokomisára kariérneho diplomata Lászlóa Trocsányiho (63). Nie je členom vládnucej strany Fidesz, ale v EK bude zastupovať EPP.

MALTA:

Tvárou Malty v novej eurokomisii by mala byť Helena Dalliová (56), bývalá poslankyňa maltského parlamentu a vedúca oddelenia pre práva žien na tamojšom úrade vlády. Je zo skupiny socialistov.

NEMECKO:

Berlín dostalo historickú šancu dosadiť prvú ženu za šéfku exekutívy EÚ. Ursula von der Leyenová (60) je z tábora EPP.

Ursula von der Leyenová. AP/TASR

POĽSKO:

Poľská vláda sa na poslednú chvíľu rozhodla pre zmenu nominanta, keď Krzysztofa Szczerskiho nahradila Januszom Wojciechowským (64), bývalým europoslancom a členom Európskeho dvora audítorov. Patrí do skupiny EPP.

PORTUGALSKO:

Lisabon pôvodne navrhol mužsko-ženský tandem, nakoniec je však kandidátkou bývalá europoslankyňa a súčasná viceguvernérka Portugalskej banky Elisa Ferreirová (63). Zaradí sa do skupiny socialistov.

RAKÚSKO:

V poradí už tretí mandát v exekutíve EÚ bude mať Johannes Hahn (61). Ako jediný z komisárov politicky patrí do skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

RUMUNSKO:

Vláda v Bukurešti nakoniec ako jediná dala von der Leyenovej na výber z dvoch kandidátov. Sú nimi Rovana Plumbová (59) a Dan Nica (59) — obaja sú europoslanci, bývalí ministri a sú z tábora socialistov.

SLOVENSKO:

Maroš Šefčovič (53) bol v posledných dvoch eurokomisiách jej podpredsedom a v ostatných piatich rokoch zodpovedal za energetickú úniu.

Maroš Šefčovič. Zdroj: TASR

SLOVINSKO:

Kandidátom na eurokomisára je kariérny diplomat Janez Lenarčič (51). V Bruseli sa zrejme zaradí do tábora socialistov.

ŠPANIELSKO:

Madrid získa jednu z popredných pozícii v inštitúciách EÚ. Na keď funkciu vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku kandiduje bývalý šéf EP a súčasný šéf španielskej diplomacie Josep Borell (72).

Josep Borell. Zdroj: AP/TASR

Tento socialista bude najstarším členom eurokomisie.

ŠVÉDSKO:

Zo Štokholmu do Bruselu sa presťahuje trojnásobná exministerka Ylva Johanssonová (55). Bude jednou z nových tvárí sociálnej demokracie v EK.

TALIANSKO:

V prípade zostavenia novej koaličnej vlády eurokomisiu posilnia bývalí premiéri Paolo Gentiloni alebo Enrico Letta, v hre je aj bývalý minister financií Pier Carlo Padoan a europoslanec z tábora socialistov Roberto Gualtieri.

VEĽKÁ BRITÁNIA:

Vzhľadom na očakávaný brexit Londýn nenavrhol nominanta na eurokomisára.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

23:59 Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

Ekonómka Markéta Šichtařová sa vo svojom blogu na serveri iDNES.cz zameriava na to, že je nová doba.…