Šefčovič: Únia vníma odstúpenie USA od jadrovej dohody s veľkými obavami

20.5.2018 13:15

S veľkými obavami vníma Európska únia (EÚ) krok Spojených štátov odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom. V nedeľnej diskusnej relácii V politike v televízii TA3 to uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Únia vníma odstúpenie USA od jadrovej dohody s veľkými obavami
Foto: TASR
Popis: Maroš Šefčovič

Upozornil na to, že dohoda bola založená na platnej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN). "Pozeráme sa na to s veľkými obavami a sme vo veľmi intenzívnom kontakte so Spojenými štátmi," povedal Šefčovič.

"Pre EÚ táto dohoda platí," podotkol s tým, že tento postoj Únia potvrdila aj pre USA, pričom k rovnakému záveru dospeli aj lídri na štvrtkovom summite EÚ a západného Balkánu v bulharskej Sofii.

Dohoda je citlivá a dôležitá

Podpredseda EK pre Energetickú úniu pripustil, že v súvislosti s jadrovou dohodou medzi Iránom a svetovými mocnosťami je niekoľko problematických bodov. Ako však zdôraznil, je potrebné ich riešiť inými spôsobmi.

Šefčovič upozornil, že jadrová zmluva vznikala niekoľko rokov a bola založená na rovnováhe - vzdanie sa jadrového programu výmenou sa isté benefity, ako investície a rozvoj ekonomiky. Súčasne varoval pred obnovením pretekov v jadrovom zbrojení na Blízkom východe.

"Dohoda je taká citlivá a dôležitá, že je potrebné ju rešpektovať," uviedol.

Jadrová zmluva s Iránom mala podľa neho slúžiť na budovanie dôvery a súčasne aj na presvedčenie Iránu, že "aj inak sa dá". "Určite by sme dosiahli viac, ak by sme postupovali diplomaticky, a nie jednostranne," podotkol.

Šefčovič zároveň upozornil, že obnovené sankcie voči Iránu prinášajú okrem politických obáv aj obavy ekonomické, ktoré sa týkajú aj EÚ a firiem, ktoré jadrovú dohodu rešpektovali. Takéto spoločnosti sú podľa Šefčoviča teraz vlastne vystavené americkým sankciám, a preto Únia komunikuje nielen s nimi, ale aj so Spojenými štátmi. "Je to predmetom veľmi dôležitých diskusií," podotkol a upozornil, že sankcie neprispievajú ekonomickému rozvoju a vyvolávajú nervozitu.

Problém klimatických zmien

Podpredseda EK pre Energetickú úniu sa dotkol aj problematiky klimatických zmien. Únia podľa neho urobila v oblasti opatrení proti klimatickým zmenám maximum. "Zmena klímy sa dotýka každého z nás v súčasnosti," uviedol. Zároveň poukázal na to, že problematiku klimatických zmien a jej hrozieb je v súčasnosti potrebné viac priblížiť ľuďom. Najlepším spôsobom je podľa neho ilustrovanie nepriaznivých vplyvov klimatických zmien na zdravie človeka.

Šefčovič pripomenul, že EÚ proti klimatickým zmenám intenzívne bojuje, napríklad aj zavedením nových emisných štandardov, podporou elektromobilov a hĺbkovými reformami v energetike.

Automobilový priemysel je akási vlajková loď Európy, je však potrebné priaznivo nastaviť prechod k novým štandardom tak, aby neutrpela zamestnanosť, dodal Šefčovič.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Tanečník Pellegrini: Niekedy ani neviem, kde sa mi to šťastie dostalo, rozplýval sa na východe

0:01 VIDEO Tanečník Pellegrini: Niekedy ani neviem, kde sa mi to šťastie dostalo, rozplýval sa na východe

Výjazdové rokovania vlády nebývajú iba čisto pracovnými záležitosťami. V mnohých regiónoch sú ľudia …