Šefčovič? Top kandidát, myslí si český minister

8. 6. 2019 15:15

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček sa domnieva, že je veľmi potrebné, aby stredná Európa mala svojho zástupcu na jednom z vrcholových postov v štruktúrach EÚ. Maroš Šefčovič, ktorého meno sa nedávno na Slovensku i v ČR medializovalo ako meno možného spoločného kandidáta V4 na tieto pozície, má podľa Petříčka dobré predpoklady, aby mohol obsadiť jeden z týchto postov.

Šefčovič? Top kandidát, myslí si český minister
Foto: TASR
Popis: Maroš Šefčovič

Český minister však zdôraznil, že obsadzovanie top postov v EÚ je stále otvorenou záležitosťou, o ktorej sa na pôde EÚ diskutuje. "U nás sa tá otázka bude ešte riešiť, kto bude nominantom Českej republiky. Je to stále otvorená záležitosť, takže bude to zohľadňovať vývoj tých rokovaní," povedal v piatok v Bratislave slovenským novinárom v rámci bezpečnostného fóra Globsec 2019 Bratislava Forum.

Petříček pritom v tomto smere nehovoril ani o spoločnom kandidátovi krajín V4, ale skôr strednej Európy. Vníma totiž ako dôležité, aby mal na jednom z vrcholových postov svojho zástupcu práve stredoeurópsky región.

"Skutočne by som to nebral len ako V4, máme v strednej Európe i ďalšie krajiny, ktoré by mohli podporiť práve kandidáta, na ktorom by sme sa v tomto širšom stredoeurópskom priestore dohodli," povedal.

Na snímke M. Šefčovič

Samotný Šefčovič má však podľa jeho slov "dobré predpoklady" na to, aby mohol obsadiť jeden z významných postov v rámci európskych inštitúcií.

"Maroš Šefčovič je veľmi skúsený politik. Ja som ho mal možnosť zažiť ako podpredsedu Komisie, ktorý mal na starosti energetickú úniu, kde sa mu podarilo skutočne posunúť náš spoločný európsky projekt veľmi ďaleko," zhodnotil.

Z českej scény vyzdvihol Petříček eurokomisárku pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věru Jourovú, ktorá má podľa neho "veľmi dobré meno v európskych inštitúciách" a aj pokiaľ ide o "genderovú vyváženosť" na vrcholových postoch by mohla byť taktiež vhodnou kandidátkou.

Na snímke V. Joukrová

Petříček reflektoval aj májové voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých jeho Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) nezískala ani jediný mandát. Zdôraznil, že ČSSD má od marca nové vedenie, a na pôde strany sa hovorí o tom, ako získať väčšiu podporu verejnosti.

Sociálni demokrati, ktorým sa na rozdiel od ČR v niektorých, napríklad škandinávskych krajinách darí, podľa jeho slov "pre českú i európsku spoločnosť v minulosti spravili veľa a majú stále čo ponúknuť". Týka sa to podľa neho napríklad reakcie na zmeny ako v prípade nových technológií, ktoré budú vyvolávať nové spoločenské problémy, problémy na trhu práce.

"Napríklad budeme potrebovať reagovať na digitalizáciu a na to, aký bude mať dosah práve na niektoré sociálne skupiny. To isté robotizácia a podobne. Bude to skutočne predstavovať výzvu," dodal.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

12:41 Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

Novinár Ján Kuciak výrazne ohrozoval beztrestnosť a biznis Mariana Kočnera za približne 100 miliónov…