Šéf poľskej diplomacie: Nedostali sme od Nemecka po vojne férové odškodnenie

19. 8. 2019 12:33

Poľsko bolo v procese finančného odškodnenia krajín, ktoré počas druhej svetovej vojny napadlo Nemecko, diskriminované. Pre agentúru DPA to v rozhovore zverejnenom v pondelok povedal poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz.

Šéf poľskej diplomacie: Nedostali sme od Nemecka po vojne férové odškodnenie
Foto: TASR
Popis: Jacek Czaputowicz
reklama

Podľa jeho slov sa odškodňovanie stretlo s "nedostatkom základnej spravodlivosti". Hoci Poľsko počas okupácie nacistickým režimom veľmi trpelo, bol podiel finančného odškodnenia minimálny, tvrdí Czaputowicz. 

Krajiny, ktoré vo vojne stratili omnoho menej než Poľsko, dostali väčšie kompenzácie, dodal s otázkou, či je to v poriadku.

Odhady hovoria o sume na úrovni 800 miliárd eur

V porovnaní s inými krajinami, ako napríklad s Francúzskom či Holandskom, sa Poľsko podľa neho v otázke vojnových reparácií nestretlo s férovým prístupom.

Tému odškodnení v roku 2015 po prevzatí moci opäť nastolila pravicovokonzervatívna poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS).

Podľa predchádzajúcich odhadov sa výška škôd spôsobených Nemeckom pohybuje okolo sumy 800 miliárd eur. Nemecko však otázku odškodnenia považuje za uzavretú.

Opiera sa pritom okrem iného aj o to, že v roku 1953 sa Poľsko nároku na reparácie zrieklo. Poľsko argumentuje tým, že tento krok bol vynútený nátlakom Sovietskeho zväzu a je protiústavný.

Ide o morálku a spravodlivosť

To, či Poľsko podnikne aj právne kroky, zatiaľ Czaputowicz nekomentoval. V tejto situácii podľa neho úlohu nezohrávajú len právne aspekty, ale aj morálka a spravodlivosť.

Poľská vláda má v pláne počkať aj na to, ako sa vyvinie situácia so žiadosťou o reparácie, ktorú Nemecku predložilo Grécko.

Hoci Nemecko zatiaľ v tejto otázke neposkytlo nijaké stanovisko, tento týždeň pricestuje do Nemecka na štátnu návštevu nový grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Počas druhej svetovej vojny prišlo o život päť až šesť miliónov Poliakov. Hlavné mesto Varšava bolo v dôsledku bombardovania takmer úplne zničené.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…