Šéf maďarskej diplomacie si predvolal veľvyslanca Švédska. Dôvodom sú kritické slová na adresu Orbána

30. 8. 2018 15:45

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó vo štvrtok v Budapešti predvolal švédskeho veľvyslanca Niclasa Trouvéa, od ktorého očakáva vysvetlenie ostrej kritiky maďarskej prisťahovaleckej politiky zo strany viacerých švédskych ministrov. Informovala o tom agentúra MTI.

Šéf maďarskej diplomacie si predvolal veľvyslanca Švédska. Dôvodom sú kritické slová na adresu Orbána
Foto: TASR
Popis: Péter Szijjártó

Švédska ministerka zahraničných vecí Margot Walströmová v stredu na Twitteri uviedla, že maďarský premiér Viktor Orbán a taliansky minister vnútra Matteo Salvini vytvárajú spojenectvo proti demokratom a proti ľavici.

Šéfka švédskeho rezortu pre migráciu Heléne Fritzonová zasa na seminári o otázkach Európskej únie, ktorý sa konal v uplynulých dňoch na juhu Švédska, kritizovala utečeneckú politiku Maďarska. Ministerka podotkla, že Szijjártóovi na schôdzke ministrov pripomenula, že v revolučnom roku 1956 Švédsko prijalo všetkých utečencov z Maďarska, od ktorého Švédsko teraz očakáva rovnaký zodpovedný prístup aj k spoločnej utečeneckej politike EÚ.

"Promigračná švédska vláda opäť zaútočila na Maďarsko," reagoval vo štvrtok pre MTI maďarský minister, ktorý zdôraznil, že Orbán a Salvini presadzujú vôľu Európanov a bojujú proti ilegálnej migrácii.

K prijatiu maďarských utečencov v roku 1956 Švédskom Szijjártó poznamenal, že Maďari, ktorí opustili svoju vlasť, v uvedenom roku v súlade s medzinárodnými zákonmi čakali v susedných krajinách, kým ich niektorá krajina prijala.

Švédsky veľvyslanec v Budapešti v uplynulých dňoch vyhlásil, že "očakáva odsúdenie Maďarska". Podľa maďarského ministra zahraničných vecí sa tak Trouvé jednoznačne postavil na stranu organizácií amerického finančníka Georgea Sorosa.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

18:32 Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

„Progresivisti sa nás snažia prevychovať,“ tvrdí ekonómka Markéta Šichtařová na svojom blogu na serv…