Šéf komunistov Hrdlička: Prezident je farizej a demokratické voľby ovplyvňuje propaganda. Slovákom bolo za socializmu lepšie, boja sa však postaviť za KSS

19. 9. 2016 15:00

ROZHOVOR Líder Komunistickej strany Slovenska Jozef Hrdlička si myslí, že ľuďom bolo za socializmu lepšie. Parlamentným Listom tiež porozprával o budúcich plánoch KSS a najviac sa obul do prezidenta Andreja Kisku. A ako sa podľa neho KSS vyrovnáva s minulosťou?

Šéf komunistov Hrdlička: Prezident je farizej a demokratické voľby ovplyvňuje propaganda. Slovákom bolo za socializmu lepšie, boja sa však postaviť za KSS
Foto: Archiv JH
Popis: Jozef Hrdlička
reklama

Prečo podľa vás získala Komunistická strana Slovenska vo voľbách tak málo percent hlasov?

Už aj pred parlamentnými voľbami sme viackrát zdôrazňovali to, že voľby v systéme parlamentnej demokracie sú značne ovplyvňované mediálnou propagandou a reklamou. Samotný výsledok volieb je závislý aj od množstva ekonomických zdrojov použitých v kampani a to sú všetko veci, s ktorými KSS ako mimoparlamentný politický subjekt, nezávislý na zdrojoch iných ekonomických skupín, nedisponuje.

Druhá vec je aj fakt, že v spoločnosti prevláda až vulgárny antikomunizmus. Po tretie, na slovenskej politickej scéne funguje politický subjekt so silným lídrom, ktorý má silnú ľavicovú, sociálnu rétoriku. Samozrejme, hovorím o strane Smer a Robertovi Ficovi. Prirodzene, svojou rétorikou a svojimi víziami priťahuje voličov z ľavicového politického spektra. Tieto príčiny mali svoj podiel na našom nie veľmi dobrom volebnom výsledku, aj keď sme neočakávali nejaký výrazný posun vpred.

Spomenuli ste, že Smer má výraznú ľavicovú rétoriku. Myslíte si, že ju uplatňuje aj v praxi? Je súčasná vláda dostatočne sociálna?

Nie. Viackrát sme upozorňovali na to, že existuje značný rozdiel medzi sľubmi Roberta Fica a realitou a krokmi vlády. Na jednej strane musím poukázať, že z volebného výsledku bola zostavená vláda z vcelku prijateľných politických subjektov.

Aký je rozdiel medzi premiérovými sľubmi a realitou?

Pred občanov boli kladené mnohé sociálne vízie ohľadom radikálneho zlepšenia životnej úrovne a toto nebadať. Nezamestnanosť sa výrazne neznižuje, reálne príjmy obyvateľstva nie sú lepšie. Je to spôsobené tým, že Smer, ktorý mal v minulom volebnom období možnosť vládnuť sám, nenaštartoval také reformy, ktoré by viedli k posilneniu štátu v ekonomike a v podnikaní. Tým sa teda nenaštartoval rast ekonomických zdrojov v rozpočte krajiny, ktoré potom mohli byť používané na sociálny rozvoj spoločnosti.

Spomenuli ste aj to, že podľa vás v spoločnosti panuje vulgárny antikomunizmus. Nemyslíte si, že je to spôsobené tým, že ľudia si ešte pamätajú režim spred roku 1989?

Podľa mojich poznatkov z kontaktu s našimi spoluobčanmi musím povedať, že medzi bežnými ľuďmi vnímam opačné postoje. Hovoria, že za komunistov bolo lepšie, sociálny systém bol spravodlivejší. Tí ľudia sú možno trochu zakríknutí postaviť sa na podporu KSS. Je samozrejmé, že tu boli chyby a nedostatky, ale médiá mnohé veci nafukujú a prekrúcajú históriu. Som však presvedčený, že množstvo našich spoluobčanov má pozitívny pohľad na socializmus aj napriek minulým chybám.

Ktorá zo súčasných parlamentných strán má podľa vás najlepší potenciál, alebo aj vaše sympatie?

Vzhľadom na výsledky parlamentných volieb si myslím, že vládna koalícia, ktorá vznikla, je to najlepšie, čo bolo možné po voľbách zostaviť. Vyjadrovať sa k sympatiám k nejakej inej politickej strane je zložité, ale pri mnohých sociálnych opatreniach a víziách, ktoré táto vláda hlása, im fandíme.

Plánujete ako KSS zmeniť prístup k voličom, inovovať vaše vystupovanie?

Samozrejme, že sa aj v súčasnom období snažíme napríklad o omladzovanie vedúcich pozícií v našej strane. Chceme, aby sa voličovi a spoluobčanovi prihovárala mladšia generácia komunistických politikov. Voliča chceme osloviť aj v programovej rovine, chceme byť zrozumiteľnejší a jasnejší, ale v tomto prípade z ľavicových pozícií aj radikálnejšie nastoľovať niektoré témy. Po tretie, máme ambíciu, aby aj naša strana predložila pred občana vo vzťahu k tej minulosti reálne hodnotenie, ktoré je, samozrejme, aj sebakritické.

Ako vnímate stranu Vzdor-strana práce, ktorá má veľmi podobné hodnoty ako KSS?

Nebudem nejako komentovať stranu Vzdor, sú to ľudia, ktorí odišli z KSS, pretože svoju politiku videli v radikálnejších pozíciách. Oni sa vydali svojou vlastnou cestou. Nepopieram to, že máme spoločné témy. Sme napríklad proti tomu, aby na území Slovenska či v Európe boli rozmiestňované jednotky NATO a USA. Niektoré témy máme teda spoločné a nemyslím si, že v rámci nich by spolupráca KSS a Vzdoru nemohla existovať.

Vyhlásili ste, že podporujete vystúpenie Slovenska z EÚ. Prečo?

V minulosti KSS nebola proti európskej integrácii. Dokonca sme viackrát zdôrazňovali, že myšlienka spoločného európskeho domu integrácie je jedna z najkrajších, ktorá môže byť v našich spoločenských podmienkach realizovaná. Súčasná EÚ sa ale podľa nás nevyvíja veľmi dobrým smerom, je to únia kapitálu a nie je to únia, ktorá by rešpektovala danosti jednotlivých krajín a jednotlivých národov. Absentujú tam mnohé opatrenia, ktoré by smerovali práve k zvyšovaniu životnej úrovne občanov. Vidíme mnohé oblasti, v ktorých Európska únia, respektíve naše členstvo v nej, neboli pre Slovensko prínosom. Ako príklad spomeniem agrosektor. Nemôžeme tiež súhlasiť s tým, aby nám Európska únia diktovala postoje k migrantom. Sú mnohé ďalšie témy, pri ktorých si myslím, že EÚ v súčasnosti nie je dobre nastavená.

KSS nedávno prostredníctvom Facebooku poslala odkaz prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Bol jeho otec naozaj funkcionárom strany?

O tomto netreba pochybovať a túto otázku môžete rovnako položiť aj pánovi prezidentovi. To je presne to farizejstvo, o ktorom hovorím. Jeho otec bol funkcionárom komunistickej strany, pokiaľ sa nemýlim, pracoval v rámci národného výboru a mal na starosti oblasť školstva, a tak trochu aj ideológie súvisiacej s ateizmom. Ak to pán prezident popiera, tak klame aj sám seba.

Prezident sa k tomu vôbec nevyjadril. 

Ale pokiaľ teraz bude pán prezident hovoriť, ako je spolu s rodinou kresťansky založený, bude raziť prístup, ktorý je výrazne antikomunistický a antiruský a vyložene tvrdo proamerický a prozápadný, tak je to farizejstvo, na ktoré sme sa týmto snažili poukázať.

Aký máte názor na iniciatívu výtvarníkov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza, ktorí oblievajú farbou pamätníky komunistických pohlavárov?

Podľa nášho názoru je to nielen odsúdeniahodné, ale aj trestuhodné. Jedna vec je, že títo „umelci“ páchajú tieto trestné činy a druhá vec je, že naša spoločnosť na takéto niečo nereaguje adekvátne a v súlade s platnou legislatívou. Takéto akcie jednoznačne odsudzujeme a poukazujeme na neochotu tohto systému a štátnej moci riešiť porušovanie zákona.

Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz sa svojím konaním snažia poukázať na zločiny z minulosti, ktoré boli páchané v mene režimu.

Zločiny režimu sú veľmi zložitá téma, ale keď sa o nich hovorí, prečo potom po roku 1989 nebol v rámci aj Slovenskej republiky nikto súdený a odsúdený? Títo pseudoumelci likvidujú pomníky aj partizánom či príslušníkom Červenej armády.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: lb
reklama

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…