Šéf gigantu Google prehovoril: o ochrane súkromia a platení daní v Česku

17. 2. 2019 6:00

Sociálni demokrati a komunisti často hovoria, že treba zastaviť odtok peňazí z Česka spôsobený napríklad tým, že nadnárodné firmy zarábajú v Českej republike, ale väčšinu daní platia inde. Platí to aj o spoločnosti Google. Súčasný šéf spoločnosti Sundar Pichai v piatkovom rozhovore pre MF Dnes prezradil, že by to rád zmenil. Hovoril aj o ochrane súkromia jednotlivých používateľov.

Šéf gigantu Google prehovoril: o ochrane súkromia a platení daní v Česku
Foto: TASR
Popis: Šéf spoločnosti Google Sundar Pichai reční na konferencii v americkom Mountain View. Francúzsky súd rozhodol, že americká spoločnosť Google nemusí doplatiť vo Francúzsku na daniach viac než miliardu eur, čo od nej požadovali francúzske úrady
reklama

Sundar Pichai sa narodil v roku 1976 v Indii. Dnes je riaditeľom nadnárodného gigantu Google. Ako riaditeľ by sa vraj rád zasadil o to, aby spoločnosť rozprestrela svoje aktivity vo viacerých krajinách sveta. To by znamenalo, že v týchto krajinách bude spoločnosť platiť viac daní, lebo dnes sa vychádza z toho, že dane sa platia tam, kde vzniká nejaká hodnota, čo sú v prípade Googlu Spojené štáty.

„Efektívne zdanenie celej spoločnosti sa posledných desať rokov pohybuje na úrovni 26 percent. Je pravda, že to platíme hlavne v Spojených štátoch. Robíme to preto, že nám to ako nadnárodnej spoločnosti ukladá medzinárodný daňový systém. Ale v tejto veci sme sa zapojili do procesu na fóre OECD, kde sa tento problém rieši. Proces je zdĺhavý, ale daňovú reformu podporujeme a chceme byť v tejto oblasti konštruktívni. Zaviazali sme sa dodržiavať všetky daňové zákony, potrebujeme však medzinárodný daňový systém, pretože sme v mnohých krajinách, skoro po celej planéte. Internet je globálny. A chceme vidieť nejakú evolúciu. Dnes vychádza daňový systém z toho, že dane sa platia tam, kde je vytvorená najväčšia hodnota, kde je výskum a vývoj. Aj preto chceme postupne presúvať výskum a vývoj mimo USA do ďalších krajín, kde sa potom bude platiť viac daní,“ konštatoval Pichai.

Pichai chce poskytovať služby čo najviac ľuďom. Ak to pôjde, rád by zlepšoval aj rodinné životy používateľov – s pomocou rodinných zámkov, ktoré deťom znemožnia prístup k určitému obsahu na internete. Tvrdí tiež, že chce chrániť súkromie používateľov Googlu.

„Naším poslaním je slúžiť všetkým. Keď sme pred rokmi spúšťali prehliadač Chrome, urobili sme to po celom svete naraz. Lenže pre mnoho novších služieb, ako je práve Google Assistant, potrebujete zároveň miestnych partnerov aj lokálny obsah. V každej krajine, kam idete, musíte dostatočne investovať. Vždy môžeme pomôcť používateľom s dátami. Ale dáta, ktoré sú osobnejšie, citlivejšie, môžeme napríklad spracovať na zariadení, nemusíme ich posielať do cloudu. Myslím, že toto je užitočný smer, ktorý by sme mohli preskúmať,“ pokračoval Pichai.

Okrem toho sa vraj firma zaoberá etickými dosahmi využívania moderných služieb. To je smer, ktorému by sa podľa riaditeľa mali venovať aj mladí ľudia, ak chcú v budúcnosti v odbore preraziť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…