Šéf britskej diplomacie verí, že brexit s dohodu bude v pôvodnom termíne

20. 10. 2019 19:37

Schválenie revidovanej dohody o podmienkach tzv. brexitu v britskom parlamente je stále možné dosiahnuť včas na to, aby mohla Británia opustiť Európsku úniu v plánovanom termíne 31. októbra. Myslí si to britský minister zahraničných vecí Dominic Raab, ktorý vyjadril svoj názor v nedeľu v rozhovore pre stanicu BBC.

Šéf britskej diplomacie verí, že brexit s dohodu bude v pôvodnom termíne
Foto: TASR
Popis: Dominic Raab
reklama

Podľa jeho slov, ktoré prevzala aj tlačová agentúra DPA, sa dá predpokladať, že dohoda v podobe vyrokovanej s Bruselom vládou premiéra Borisa Johnsona má v dolnej komore parlamentu dostatočnú podporu.

Hoci to zatiaľ nie je isté, poslanci by mohli o dohode hlasovať už v pondelok. Podľa vyjadrenia hovorkyne britskej Dolnej snemovne pre DPA oznámi jej predseda John Bercow rozhodnutie o prípadom hlasovaní v pondelok okolo 16.30 h SELČ.

V prípade, že bude rozhodnutie priaznivé, poslanci budú môcť hlasovať ešte v ten istý deň neskôr popoludní alebo večer.

Dolná snemovňa britského parlamentu mala pôvodne o revidovanej brexitovej dohode hlasovať už na mimoriadnom zasadnutí v sobotu, čo bol posledný možný termín, po ktorého vypršaní musel Johnson na základe britského zákona požiadať zvyšných členov EÚ o ďalší odklad odchodu Británie.

Poslanci namiesto samotnej dohody schválili dodatok, ktorý stanovuje, že definitívne jej môžu vyjadriť podporu až po schválení súvisiacej legislatívy. Očakáva sa, že Johnson v pondelok predloží návrhy tejto legislatívy.

V prípade, že sa mu dohodu i tzv. implementačný mechanizmus podarí presadiť do 31. októbra, bude môcť žiadosť o odklad brexitu stiahnuť.

Johnsonov úrad potvrdil, že premiér zaslal do Bruselu zákonom požadovaný list so žiadosťou o odklad, ale domnieva sa, že na takýto odklad nie je dôvod.

List adresovaný predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi zaslal bez toho, aby ho podpísal, a doplnil ho druhým, podpísaným listom, kde deklaroval, že ďalšie oneskorenie brexitu by považoval za chybu, zhrnula BBC.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …